• Kategorie
  • Szukaj
  • Foteliki według kategorii wagowej

Kategorie wagowe fotelików samochodowych - co trzeba wiedzieć na ten temat?

Warto pamiętać o tym, że zgodnie z przepisami polskiego prawa dzieci do ukończenia 12 roku życia powinny podróżować samochodem wyłącznie w fotelikach specjalnie przystosowanych do tego celu. To właśnie dzięki fotelikom samochodowym można skutecznie ochronić małego pasażera przed poważnymi urazami, a nawet śmiercią w razie poważnej kolizji na drodze. Ze względu na wagę dziecka wyróżnia się aż 5 podstawowych grup fotelików samochodowych (0, 0+, I, II, III) a oprócz tego w sklepach z artykułami dziecięcymi możecie natrafić również na kategorie pośrednie, odpowiadające modelom bardziej uniwersalnym np. foteliki z grupy I+II+III, czyli pasujące dla dzieci o wadze z przedziału 9-36 kg. Nie bardzo wiecie, jak w gąszczu kategorii fotelików dziecięcych znaleźć model odpowiedni właśnie dla Waszej pociechy? Oto garść podstawowych informacji, które znacznie ułatwią wybór fotelika samochodowego, dostosowanego do indywidualnych potrzeb Waszego maluszka.

Foteliki samochodowe 0-18 kg - dla dzieci od urodzenia do około 4 roku życia

Jeśli szukacie modelu, który będzie bardzo funkcjonalny i posłuży dziecku naprawdę długo, warto w sklepie z fotelikami samochodowymi zainteresować się takim łączącym w sobie dwie grupy wagowe, czyli 0+ (od 0 do 13 kg) oraz I (od 9 do 18 kg). W foteliku dziecięcym z omawianej tutaj kategorii 0-18 kg możecie bezpiecznie i wygodnie przewozić dziecko od urodzenia aż do 4 roku życia, albo osiągnięcia przez nie 105 cm wzrostu. Foteliki samochodowe z tej kategorii wagowej mają możliwość montażu zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy (jak np. fotelik samochodowy FIRST CLASS PLUS 0-18 kg Britax Romer), często są wyposażone w specjalne wkładki stabilizujące, dostosowane nawet do potrzeb noworodków i charakteryzują się nogą mocującą oraz wpięciem za pomocą wygodnego systemu ISOFIX, jak chociażby model NANO-FIX 0-18 kg RWF 4baby.

Foteliki dziecięce od 15 kg - idealne dla pasażerów nawet do 12 lat

Kiedy wasza pociecha będzie zbliżała się do swoich 4 urodzin, zapewne zauważycie pewne oznaki sugerujące, że bezwzględnie należy wymienić jej fotelik samochodowy na większy - właśnie taki od 15 kg. Pamiętajcie, że fotelik dziecięcy powinien być dopasowany nie tylko do wagi dziecka, ale i wzrostu, jak również indywidualnej budowy jego ciała. Niedopuszczalne jest również przewożenie malucha w foteliku, gdzie sątrudności z bezpiecznym zapięciem pasów mocujących albo kiedy okaże się, żepoziom oczu dziecka znajduje się już powyżej górnej krawędzi oparcia fotelika. Na polskim rynku znajdziecie obecnie wiele atrakcyjnych modeli fotelików dziecięcych z kategorii od 15 kg, które montowane są za pomocą tradycyjnych pasów, albo też z użyciem bazy ISOFIX. Jeśli macie w planach zakup komfortowego, a jednocześnie ultra bezpiecznego fotelika z tej grupy wagowej, polecamy np. model VITO XX 15-36 kg 4baby z 6-stopniową regulacją wysokości zagłówka zapewniającego idealną ochronę boczną głowy.

Foteliki samochodowe 360’ - propozycja dla tych, którzy cenią wygodę użytkowania

Ostatnimi laty w sklepach z artykułami dziecięcymi coraz większym zainteresowaniem młodych rodziców cieszą się obrotowe foteliki 360’ umożliwiające dziecku podróżowanie zarówno tyłem jak i przodem do kierunku jazdy oraz często wyposażone w specjalną nogę stabilizującą. Foteliki z tej kategorii oferowane są za równo w grupach wagowych 0-18 kgjak też 0-36 kg. Z całą pewnością foteliki dziecięce 360’ takie jak np. "ROTARIO" 0-18 kg 360' easyGO z praktyczną nogą podpierająca oraz stałym połączeniem z bazą ISOFIX można zaliczyć do najbardziej bezpiecznych i wygodnych modeli, które zapewniają maluszkom znacznie wyższy poziom ochrony bocznej oraz korzystniejszą pozycję do spania niż ma to miejsce w porównywalnych klasycznych modelach fotelików RWF.

Co oferuje dobry sklep z fotelikami samochodowymi?

W sklepach z asortymentem dziecięcym znajdziecie obecnie mnóstwo fotelików samochodowych należących do różnych kategorii i podkategorii wagowych oraz oferowanych przez bardziej lub mniej uznanych przez klientów producentów. Zanim dokonacie zakupu fotelika samochodowego dla swojej pociechy, koniecznie zwróćcie uwagę, czy sklep posiada w swojej ofercie produkty z certyfikatami bezpieczeństwa np. instytutów TUV lub ADAC oraz zawierające przejrzyste oznaczenie nie tylko dopuszczalnej wagi dziecka, ale również sposobu montażu danego modelu fotelika w samochodzie.