Przygotowując wyprawkę dla niemowlęcia, trzeba pamiętać o szczególnych potrzebach tak małego dziecka i dołożyć wszelkich starań, aby wszystkie wybrane przez was akcesoria sprzyjały zdrowiu i harmonijnemu rozwojowi maluszka. Jeśli jesteście na etapie wyboru łóżeczka dziecięcego, z pewnością zastanawiacie się, jaki będzie najlepszy materac dla niemowlaka. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, gdzie podpowiadamy, co jest szczególnie istotne przy zakupie pierwszego materaca do łóżeczka dziecięcego i podajemy kilka przykładów modeli odpowiednich dla niemowlęcia już od pierwszych dni jego życia.

Materac do łóżeczka dziecięcego niemowlęcia - najważniejsze parametry:

  1. Bezpieczeństwo – wybierając materac dla swojego maleństwa, dopilnujcie, by posiadał on atesty oraz certyfikaty będące gwarancją jego wysokiej jakości. Naprawdę najlepsze materace dla niemowlaka to takie posiadające np. pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, atest Oeko-Tex Standard 100 lub Atest Państwowego Zakładu Higieny (np. dwustronny materac Baby Kameleon Matlander). Wybierając materac do łóżeczka dziecięcego od renomowanego producenta (np. VIVO CLIMALATEX polskiej marki Baby’z Zone), będziecie mieć pewność, że wykonano go z komponentów bezpiecznych dla niemowlęcia i bez szkodliwych substancji, które mogłyby powodować alergie.
  2. Rozmiar – standardowe wymiary materacy dla niemowlaka to 120×60 cm i 140×70 cm. W każdym przypadku należy dostosować wielkość materaca do rozmiarów łóżeczka dziecięcego, pamiętając o zasadzie, że powinien on być przynajmniej 20 cm dłuższy od wybranego przez was posłania do spania. W przypadku łóżeczek z regulowaną wielkością najlepszym wyborem będzie zakup lekkiego materaca piankowego dedykowanego noworodkom np. dwustronny materac VARIO R z pokrowcem Amicor.
  3. Twardość – zdaniem pediatrów i fizjoterapeutów dla niemowląt najlepiej kupować średniej twardości materace bezstrefowe (niemające wyraźnie zaznaczonych miejsc na głowę i nogi maleństwa). Warto mieć świadomość, że dobrze dobrany materac dla niemowlaka to taki, w którym dziecko nie zapada się i ma należyte podparcie kręgosłupa. Szczególnie godne polecenia materace dla noworodka to takie mające 7 lub 5 stref twardości, które zapewniają optymalne ortopedyczne podparcie dla ciała dziecka (np. materac dla niemowlaka VARIO LATEX lub TRIO N COMFORT).
  4. Pokrowiec – w przypadku materacy dla niemowlaka szczególnie ważny jest także typ pokrycia. Dobre jakościowo materacyki dla niemowląt najczęściej pokryte są tkaniną bawełnianą, frotte lub typu tencel. Aby ochronić materac dla niemowlaka przed zabrudzeniem, warto dobrać do niego odpowiedni ochraniacz. Na rynku artykułów dziecięcych dostępne są obecne materace dla niemowlaków ze specjalnie przystosowanymi pokrowcami antyalergicznymi np. FIKI MIKI VERA MVHRPUR1 z wielowarstwowym pokryciem antyalergic covers łatwym do utrzymania w czystości.

Rodzaje wypełnień w materacach dla niemowlaka

Do najpopularniejszych rodzajów materacy dziecięcych zalicza się te wykonane z pianki poliuretanowej lub wysokoplastycznej, bądź też zmieniającej elastyczność pod wpływem temperatury ciała (termoelastyczne). Jeśli macie w planach zakup właśnie materaca piankowego, wybierzcie model odpowiednio zabezpieczający delikatny kręgosłup maleństwa i odporny na zniekształcenia np. materac wyposażony w piankę ,,z pamięcią” - TRIO VISCO COMFORT. Zdaniem wielu ortopedów dobrym materacem dla niemowlęcia będzie model wykonany z wykorzystaniem lateksu (np. TRIO LATEX COMFORT) – stanowi on bowiem dobre podparcie kręgosłupa dziecka, a przy tym jest bardzo przewiewny i zwykle antyalergiczny (wyjątkiem są niektóre materace z naturalnego kauczuku). Z pewnością do kategorii materacy dedykowanych dla niemowląt należy zaliczyć materace sprężynowe – zwłaszcza takie bonellowe, które wyróżniają się charakterystycznym pięcioskrętem. Przeglądając wysokiej jakości materace do łóżeczka dziecięcego, warto przyjrzeć się modelom, do których produkcji zastosowano naturalne włókno lniane, kokosowe lub dodatek w postaci łuski gryczanej. Materace lniane i kokosowe uważane są za szczególnie przewiewne oraz antybakteryjne, zaś te z dodatkiem gryki odpowiednio podpierają kręgosłup dziecka i są odporne na zniekształcenia. W bogatej ofercie sklepów z artykułami dziecięcymi znajdziecie wiele ciekawie zaprojektowanych i starannie wykonanych materacy przystosowanych specjalnie do potrzeb niemowlaka.

Zachęcamy do zapoznania się z materacami klasy premium dostępnymi w naszym sklepie. Może to właśnie tutaj znajdziecie materac bezpiecznie i komfortowo otulający wasze maleństwo w jego pierwszym łóżeczku?

Warto zobaczyć: