W ostatnich latach coraz więcej materacy do łóżeczka dziecięcego wykonuje się z zastosowaniem pianki poliuretanowej. Czy warto zrezygnować z zakupu tradycyjnego materaca sprężynowego i wybrać nowoczesną alternatywę w postaci poliuretanu? Jakie cechy mają materace z pianki poliuretanowej i jakie są jej rodzaje? Zachęcamy do sięgnięcia pod garść cennych wskazówek zawartych w poniższym tekście.

Pianki poliuretanowe wykorzystywane do produkcji materacy

Poliuretan (w skrócie PU lub PUR) to mieszanka substancji tworzących gąbczastą strukturę otwartokomórkową lub zamkniętokomórkową. Zwłaszcza pianki otwartokomórkowe są chętnie wykorzystywane do produkcji materacy, zapewniają bowiem dobrą cyrkulację powietrza i przeciwdziałają nadmiernemu poceniu się. Jeśli macie w planach zakup dobrej jakości materaca poliuretanowego dla dziecka, raczej zrezygnujcie z gorszej jakościowo pianki zamkniętokomórkowej T25 i postawcie na otwartomkomórkową piankę viscoplastyczną memory lub HR.

Pianka viscoplastyczna zwana częściej termoelastyczną lub leniwą to taka zmieniająca się pod wpływem temperatury. Materace zaopatrzone w piankę leniwą (np. VARIO VISCO 120cm x 60cm z pokrowcem Amicor) idealnie dopasowują się do kształtu kręgosłupa, są lekkie i wygodne w stosowaniu. Z kolei pianka poliuretanowa HR w materacu dla noworodka czy starszego dziecka to wypełnienie wysokoelastyczne, gwarantujące optymalną cyrkulację powietrza i odporne na zgniatanie.

Pianka piance nierówna - na co uważać kupując materac do łóżeczka dziecięcego:

  • Pianka zamkniętokomórkowa – gorsza jakościowo pianka poliuretanowa (opisywana np. jako T lub T25) stosowana w materacach niektórych producentów, niestety nie zawsze jest to wyraźnie zaznaczone w specyfikacji produktów mniej znanych firm. Materac do łóżeczka dziecięcego z takiej tradycyjnej, tańszej pianki jest zwykle bardzo twardy i szybko się niszczy.
  • Pianka termoelastyczna ,,z pamięcią” (memory) - nie powinna znajdować się w górnej warstwie materaca do łóżeczka dziecięcego, bo będzie powodowała pocenie się malucha. Jej optymalna gęstość to między 45 a 90 kg na metr sześcienny.
  • Pianka typu HR - powinna mieć charakterystyczną porowatą strukturę i zapobiegać zapadaniu się w materac śpiącego maluszka, zaś jej optymalna gęstość wynosi około 30 kg na metr sześcienny.
  • Pianki poliuretanowe o wysokiej gęstości - to takie bardziej odporne na zniszczenie, ale wcale nie twardsze ani lepiej przepuszczające powietrze, co sugerują niektórzy producenci.
  • Pianki poliuretanowe - będą spełniały należycie swoje funkcje tylko wtedy, gdy materac dla niemowlaka lub starszego dziecka będzie skonstruowany z zachowaniem kolejności odpowiednich warstw i z komponentów najlepszych jakościowo.
  • Pianki poliuretanowe w materacach do łóżeczka dziecięcego - powinny być średniej twardości, co zapewnia optymalne podparcie kręgosłupa malca i gwarantuje mu komfortowy wypoczynek.

Dostępne na rynku materace z pianki poliuretanowej różnią między sobą wieloma parametrami takimi jak np. stopień miękkości, elastyczność, sprężystość, wielkość porów, gęstość materiału. Najbardziej godne polecenia materace dla dziecka to takie składające się z kilku warstw i oparte na właściwościach pianek takich jak np. pianka viscoplastyczna, dużej twardości pianka poliuretanowa N, bądź pianka poliuretanowa R (o właściwościach antybakteryjnych, odporna na odkształcenia).

W naszym sklepie internetowym znajdziecie wiele atrakcyjnych modeli materacy do łóżeczka dziecięcego, a wśród nich także takie z pianką poliuretanową optymalną nawet dla kilkudniowych noworodków np. materac dla niemowlaka TRIO VISCO COMFORT 120x60 cm, czy materac FIKI MIKI ODEO+MLPURHR1 140/70/11.

Wybierając materac z pianki poliuretanowej dla dziecka, warto zwracać uwagę nie tylko na jego parametry, ale przede wszystkim na producenta i cenę. Najlepsze materace z pianki poliuretanowej są wykonane z zastosowaniem zaawansowanej technologii, zwykle droższe niż te ze zwykłej pianki zamkniętokomórkowej. Pamiętajmy jednak, że wysokiej jakości materac z pianki poliuretanowej to doskonała inwestycja w zdrowy i harmonijny rozwój maluszka.

Warto zobaczyć: