Na rynku artykułów dziecięcych coraz większą popularnością cieszą się produkty takie jak materace termoelastyczne. Klienci chętnie wybierają je nie tylko dla dzieci w wieku szkolnym, ale również dla niemowląt, a nawet noworodków, chwaląc sobie ich idealne dopasowanie do kształtu ciała, doskonałą wentylację oraz nowoczesną strukturę odporną na odkształcenia. Do powszechnych zachwytów nad takimi materacami termoelastycznymi z dystansem podchodzi jednak wielu pediatrów, ortopedów, czy specjalistów w zakresie fizjoterapii.  Zwracają oni uwagę na to, że pianka piance nierówna i nie wszystkie materace termoelastyczne są godne polecenia – zwłaszcza te wybierane przez klientów dla noworodków czy też niemowląt. Co warto wiedzieć o materacach termoelastycznych? Jakie są ich naczelne cechy? Oto garść najważniejszych informacji na ten temat.

Materace termoelastyczne - zasady działania

Materac termoelastyczny to dobrej jakości produkt wykonany z otwartokomórkowej pianki poliuretanowej memory, zwanej często ,,pamięciową”, viscoplastyczną, termowrażliwą, albo też ,,leniwą”. W przeciwieństwie do zwykłych materacy piankowych materac do łóżeczka dziecięcego z pianki termoelastycznej ugina się nie tylko pod ciężarem ciała malucha, ale również pod jego temperaturą. Dzięki takim właściwościom materac termoelastyczny doskonale odwzorowuje ułożenie ciała dziecka i to bez względu na pozycję jego spania. Wiele materacy termoelastycznych nie bez powodu zaliczanych jest do grupy produktów medycznych - mogą korzystać z nich nie tylko osoby w pełni zdrowe, ale też mające problem z bólami, czy posturą albo chorobami kręgosłupa lub obniżonym napięciem mięśniowym.

,,Pamięciowy” materac - dlaczego nie zawsze się sprawdza

Materac termoelastyczny zalicza się produktów bardziej zaawansowanych technologicznie
i wykonanych z komponentów najwyższej jakości, dlatego zwykle nie należy do najtańszych. Z tego względu materace termoelastyczne są dedykowane raczej dla dzieci starszych (począwszy od starszych niemowląt)  lub osób dorosłych, u których nie ma konieczności częstego wymieniania takiego pokrycia łóżka. Jeśli macie w planach zakup materaca termoelastycznego o przedłużonej żywotności, wybierzcie raczej materac hybrydowy (składający się z dwóch rodzajów pianek lub będący połączeniem pianki termoelastycznej i klasycznych sprężyn). Warto mieć świadomość, że materac termoelastyczny nie sprawdza się w przypadku dzieci często pocących lub moczących się w nocy – bo nie utrzymuje on ciepłoty ciała malucha. Zdaniem fizjoterapeutów pianka termoelastyczna ze względu na swe specyficzne właściwości (akumulację ciepłoty ciała, dawanie uczucia ,,zapadania się”
w materac) nie zawsze sprawdza się w materacach do łóżeczka dziecięcego – zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo noworodków podczas snu. 

Termoelastyczne materace dla dzieci - są też i takie godne polecenia

Omawiając poszczególne cechy materacy termoelastycznych, trzeba oczywiście wziąć pod uwagę ich składy oraz pochodzenie. W ofercie sklepów internetowych z artykułami dziecięcymi takimi jak choćby nasz znajdziecie wiele atrakcyjnych modeli materacy piankowych od renomowanych producentów, które będą się nadawały nawet jako materac dla niemowlaka np. VARIO R z 7 strefami twardości konstrukcji albo TRIO VISCO COMFORT z unikatową pianką viscoelastyczną (pod wpływem temperatury idealnie dopasowuje się do ciała dziecka). Starannie dobrane materace termoelastyczne  wyróżniają się elastycznością punktową – dzięki czemu dokładnie podpierają sylwetkę dziecka, uwzględniając nie tylko jego wygodę, ale i zdrowy wypoczynek podczas snu. Materac z pianki termoelastycznej sprzyja poprawie krążenia i utrzymuje stałą temperaturę ciała osoby na nim śpiącej – warto wybrać go więc zwłaszcza do zapewnienia przytulnego ciepła maluchowi w okresie jesienno-zimowym. Rodzice, którzy zdecydowali się na zakup termoelastycznego materaca do łóżeczka dziecięcego, chwalą sobie także jego doskonałą wentylację i łatwość do utrzymania w czystości. Jeśli macie w planach zakup materaca do dziecięcego łóżeczka z regulowanym stelażem, polecamy waszej uwadze właśnie uniwersalny materac termoelastyczny. Piankowa konstrukcja takiego posłania jest na tyle lekka i elastyczna, że nie stanowi żadnej przeszkody podczas stosowania w łóżkach z ruchomym stelażem. 

Cechy dobrych materacy poliuretanowych do łóżeczka dziecięcego

Choć materace poliuretanowe są w ostatnim czasie bardzo chętnie wybierane przez klientów z małymi dziećmi, to nie wszyscy zdają sobie sprawę, jakie cechy powinien posiadać prawidłowo dobrany materac dla niemowlaka czy starszego malucha. Wybierając materac poliuretanowy do dziecięcego łóżeczka, zdecydujcie się na model z podwójnej warstwy pianki, co uniemożliwia zapadanie się w materacu oraz gwarantuje odpowiednie dopasowanie dla delikatnego kręgosłupa dziecka. Dla dzieci powyżej 6-miesiąca życia warto postarać się o starannie wykonany materac składający się np. z pianki wysokoplastycznej, pianki termoelastycznej oraz dodatkowego wyposażenia we wkład np. z włókna kokosowego (np. materac DANPOL kokos-pianka-kokos), czy z łuski gryczanej (np. materac gryko-sen DANPOL). Ciekawym rozwiązaniem będzie również zakup wybranego materaca do łóżeczka dziecięcego zaopatrzonego w uniwersalną i odporną na zniekształcenia warstwę lateksową np. takiego jak model FIKI MIKI LATEKS-PIANKA-KOKOS PRESTIGE LINE  składający się z trzech niezależnych wars noworodków np. model VARIO VISCO 120 cm x 60 cm z pokrowcem Amicor. Zachęcamy was do bliższego zapoznania się z naszą ofertą - posiadamy atrakcyjne cenowo i bardzo funkcjonalne materace do łóżeczka dziecięcego klasy premium.

Warto zobaczyć: