Wózek dziecięcy to chyba jedno z najpopularniejszych urządzeń, jakie kojarzy nam się z opieką nad niemowlęciem i małym dzieckiem; w obecnych czasach wręcz trudno wyobrazić sobie, by rodzice nie korzystali z tego wygodnego pojazdu do transportowania maluchów. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądały pierwsze wózki dziecięce i jakie spełniały one funkcje? Warto poznać kilka historycznych faktów i zaskakujących ciekawostek związanych z dawnymi wózkami dla dzieci.

Wózki dziecięce - kiedy je wynaleziono

Pierwszy wózek dziecięcy miał kosz o kształcie muszli, rozkładany daszek, dwie pary kół i podwozie w formie ramy z brązu wyobrażającej węże. Wynalazł i zbudował go w 1733 r. angielski architekt krajobrazu William Kent na zamówienie księcia Devonshire, choć niektóre przekazy podają, że pierwszy wózek miał służyć po prostu do transportowania własnych dzieci Kenta. Ten wózek był przeznaczony raczej do przewożenia starszych dzieci – maluch miał sam wsiadać do kosza pojazdu, a następnie był w nim ciągnięty przez osła lub kucyka, a nawet kozę. Warto mieć świadomość, że pierwsze wózki dziecięce, które można było prowadzić, idąc za nimi pieszo, miały powstać dopiero w roku 1780 i swym wyglądem przypominały dwukółkę z długimi, giętkimi uchwytami. Produkcja wózków dziecięcych na szerszą skalę miała rozpocząć się w 1850 roku, za sprawą dwóch konkurujących ze sobą projektantów: J. Allena z Hackney Road i A. Babina z Londynu. Najdawniejsze wózki dziecięce wykonywano z myślą o starszych dzieciach, które mogły już samodzielnie siadać. Podobno pierwowzór wózka dziecięcego dla niemowląt powstał dopiero w roku 1876.

Modele i konstrukcja wózków dziecięcych sprzed lat

Produkcją wózków dziecięcych zajmowali się dawniej przede wszystkim wykwalifikowani twórcy np. kołodzieje, wikliniarze, czy rzemieślnicy budujący wozy konne. Z czasem coraz więcej osób było zainteresowanych posiadaniem wygodnego pojazdu do przewożenia małych dzieci, więc produkcja wózków dziecięcych zaczęła być coraz bardziej opłacalna. Czy zdajecie sobie sprawę, że wózek dziecięcy doczekał się blisko trzech tysięcy patentów, z czego do najsłynniejszych zaliczany jest model Charlesa Burtona, który w 1853 roku wynalazł wózek ze składaną rączką? Wózki dziecięce, z których korzystali nasi przodkowie były z reguły bardzo ciężkie, wyróżniały się koszami z drewna lub wikliny, pchało się je na ogromnych, podobnych do tych u wozu, kołach. Na szczęście kolejne modele wózków dziecięcych na przestrzeni dziejów stawały się nie tylko coraz bardziej funkcjonalne, ale też atrakcyjne wizualnie. Okazuje się, że w katalogu sprzedażowym z końca XIX wieku było już opisanych ponad 100 różnych modeli wózków dziecięcych, niektóre z nich miały już małe koła i były zaopatrzone w detale z cienkiej blachy. Prototypem dla kształtów i konstrukcji współcześnie znanych nam wózków dziecięcych były modele rozpowszechnione po drugiej wojnie światowej - znacznie lżejsze i wygodniejsze od pierwszych wózków: tych nie pchanych, ale ciągniętych przez zwierzęta.

Wózki dla dzieci dawniej i współcześnie

Wózki dziecięce stały się bardzo popularne już w latach 40-tych dziewiętnastego wieku, podobno królowa Wiktoria miała sprawić sobie aż kilka egzemplarzy pojazdów wykonanych z drewna, bogato zdobionych, wspartych konstrukcyjnie na solidnych, mosiężnych złączach. Rewolucję w produkcji wózków dziecięcych przyniósł rok 1965. Wówczas Brytyjczyk Owen Maclaren (znany z projektów dla nowoczesnego lotnictwa) opatentował wózek spacerowy o lekkiej aluminiowej konstrukcji. Zdaniem historyków zajmujących się wynalazkami nowe rozwiązania w wózkach dziecięcych takie jak np. hamulec, czy amortyzator pojawiały się analogicznie do wynalezienia ich w przemyśle samochodowym. Współcześnie produkowane wózki bardzo różnią się od modeli, które kojarzą nasze mamy, babcie, prababcie.

Wózek dziecięcy XXI wieku to pojazd służący do przewożenia dzieci już od pierwszych dni życia, bezpieczny, zaawansowany technologicznie, często lekki i niezwykle funkcjonalny, odpowiedni na każdą porę roku. W wolnych chwilach warto zapoznać się z podstawowymi faktami na temat ciekawej historii wózków dziecięcych.
A jeśli macie w planach zakup praktycznego wózka spacerowego, wózka wielofunkcyjnego, czy wózka bliźniaczego, zachęcamy do zapoznania się z szerokim asortymentem sklepu Dziecięcy Świat. U nas znajdziecie także najnowocześniejsze modele wózków dzieicęcych - jak choćby: Shom marka Premium, czy Britax Romer marka Premium.

Warto zobaczyć: