Chyba każdy, kto został rodzicem dokładnie pamięta ten szczególny dzień, w którym pierwszy raz zabrał swoje dziecko na spacer i miał okazję wypróbować zakupiony dla maluszka jego pierwszy wózek dziecięcy, czyli tzw. ,,gondolę”. Wózek dziecięcy głęboki to stosowany już od XVIII wieku bezpieczny i wygodny pojazd przeznaczony do przewożenia noworodków i niemowląt aż do ukończenia 8-9 miesiąca życia. Jakie cechy wyróżniają wózek dziecięcy głęboki? Na co warto zwracać uwagę, wybierając pierwszy wózek dla swojej pociechy? Zachęcamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami w tej kwestii.

Zalety wózków głębokich

Wózek dziecięcy głęboki zapewnia noworodkowi bezpieczeństwo i ułatwia zasypianie. Dzięki niemu można rozpocząć przygodę z wyprowadzaniem dziecka na świeże powietrze i pokazywaniem mu piękna otaczającej przyrody. Wózek głęboki sprawdza się podczas każdej podróży czy wizyty u rodziny, przyjaciół, czy lekarza, spełniając wówczas funkcję wygodnego i przytulnego łóżeczka. Z powodzeniem możecie korzystać z niego również w domu do kołysania oraz usypiania swojego maleństwa. Wózek dziecięcy głęboki to pojazd przystosowany do przewożenia dziecka przede wszystkim w pozycji leżącej. Dobrze dobrany wózek głęboki to taki z doskonałą amortyzacją, wsparty na solidnym stelażu, mający dość duże kółka i wygodny kosz, w którym podróżuje dziecko, czyli przestronną gondolę. Wózki dziecięce głębokie są zwykle wygodne w prowadzeniu, zaopatrzone w duży kosz na zakupy i torbę na akcesoria dziecięce. Aby spacery z maluszkiem były przyjemne i bezpieczne o każdej porze roku, tego rodzaju wózek dziecięcy posiada daszek chroniący przed wiatrem i opadami, jak również ocieplający pokrowiec, przydatny zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Wady wózków głębokich

Wózek dziecięcy głęboki to sprawdzony i bezpieczny pojazd do przewożenia noworodków i niemowląt, ale maluch bardzo szybko z niego wyrasta, więc jeśli nie kupiliście zawczasu modelu wielofunkcyjnego, będziecie musieli nabyć kolejny wózek w wersji spacerowej. Wózki dziecięce głębokie mają przeważnie spore gabaryty, są więc niezbyt wygodne do wnoszenia po schodach, zajmują dużo miejsca w mieszkaniu o małym metrażu czy w samochodzie. Wózek głęboki to pojazd idealny do podróży dla maleństwa w pierwszych dniach, tygodniach i miesiącach życia. Dziecko w wieku około 8. miesięcy niezbyt chętnie podróżuje tego typu wózkiem. Malec staje się coraz ciekawszy świata, chce jechać na siedząco, żywo obserwuje wszystko, co dzieje się wokół niego na spacerze, czy w podróży.

Idealne wózki dziecięce głębokie, czyli jakie?

Trudno wymienić uniwersalne cechy idealnego wózka, bo każda rodzina z małym dzieckiem ma inne oczekiwania, potrzeby, warunki mieszkaniowe, wiedzie odmienny tryb życia. Jeśli w waszej okolicy jest bardzo nierówna nawierzchnia, albo planujecie częste wypady za miasto, czy do lasu, warto wybrać model wózka głębokiego z dużymi pompowanymi kołami, doskonale wyważoną amortyzacją. Rodziny mieszkające w blokach bez windy z pewnością będą poszukiwały wózka głębokiego, który jest stosunkowo lekki i wygodny we wnoszeniu po schodach. Z kolei rodzice prowadzący aktywny tryb życia zwykle preferują wózki głębokie z małymi kołami, bardzo zwrotne, czasem wręcz ułatwiające bieganie czy uprawianie turystyki górskiej. Jeśli jesteście na etapie wybierania wózka głębokiego dla swojej pociechy, koniecznie zwróćcie też uwagę na działanie poszczególnych jego elementów np. mechanizmu składania i rozkładania. Wiele dostępnych obecnie modeli wózków głębokich wyposażonych jest w praktyczne skrętne koła, znacznie ułatwiające manewrowanie pojazdem podczas spaceru. Naszym zdaniem optymalny pierwszy wózek dla dziecka to taki wsparty na solidnym, lecz lekkim stelażu, posiadający obrotowe koła przednie oraz regulowaną rączkę. Pamiętajcie, że ważne są również tkaniny wykorzystane do produkcji wózka głębokiego – najlepiej, by były one ekologiczne i posiadały certyfikaty najwyżej jakości np. Oko-Tex Standard 100.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wózków dziecięcych 2w1, 3w1, 4w1 dostępnych w sklepie Dziecięcy Świat. Znajdziecie u nas produkty renomowanych producentów (np. Britax Romer, Tako, easyGO, Euro-Cart, Expander, Paradise Baby, Junama, Kunert) zaliczane do kategorii wózków wielofunkcyjnych, czyli takich wyposażonych w co najmniej gondolę i spacerówkę.

Warto zobaczyć: