Zapalenie ucha środkowego w około 90 proc. przypadków jest następstwem infekcji górnych dróg oddechowych. Objawy to w praktyce pulsujący ból, ale także wysoka gorączka, nawet do 40°C. Co więc zrobić w przypadku wystąpienia takich objawów i czy dobrym sposobem kuracji są leki na zapalenie ucha bez recepty?

Powikłania nieleczonego zapalenia ucha

Zanim przejdziemy do konkretnych sposobów radzenia sobie z tym problemem, trzeba wskazać, czym dokładnie może skutkować zignorowanie objawów lub nieprawidłowe leczenie takiej choroby.

Głównym powikłaniem jest w skrajnych przypadkach rozprzestrzenienie się zapalenia ucha środkowego i to nawet do czaszki. Skutkiem może być m.in. ropień mózgu, ale także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz ropniak. Większe ryzyko po ostrych zapaleniach występuje zwłaszcza u dzieci, dlatego też zdecydowanie nie należy ignorować takiego problemu i należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.

W praktyce jedyną metodą, aby uniknąć wspomnianych ciężkich powikłań, jest prawidłowe leczenie zapalenia ucha.

Jakie leki na zapalenie ucha bez recepty?

Głównym problemem w przypadku tej choroby jest ból. Dobrym sposobem na radzenie sobie z nim są preparaty przeciwbólowe, czyli nie tylko leki na zapalenie ucha bez recepty celujące bezpośrednio w źródło problemu. Poza tymi ostatnimi - jeśli infekcja ma podłoże bakteryjne - niezbędne będą antybiotyki przepisane przez lekarza. W pierwszym rzucie wykorzystuje się zazwyczaj amoksycylinę lub amoksycylinę w połączeniu z kwasem klawulanowym. Co istotne, koniecznie trzeba przyjmować je aż do zakończenia całej dawki i to nawet wtedy, gdy dolegliwości ustąpią wcześniej.

Jeśli chodzi o same leki przeciwbólowe, to już dzieciom można podawać paracetamol, który zgodnie z wieloma badaniami jest jednym z najbezpieczniejszych środków przeciwbólowych. Można stosować go nawet u niemowląt i w tym przypadku najczęściej jest on podawany w czopkach w dawce 25 mg na kg masy ciała, przy czym maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 60 mg na kg masy ciała. Natomiast u dorosłych i dzieci powyżej 12-roku życia, pojedyncza dawka to od 500 do 1000 mg, ale nie więcej niż 4000 mg na dobę.

Warto pamiętać także o tym, że w walce z samym zapaleniem ucha pomagają nie tylko tabletki na zapalenie ucha. Preparaty te często mają bowiem postać sprayów oraz kropli, które wprowadza się bezpośrednio do kanału usznego.

Jakie są inne leki na zapalenie ucha bez recepty?

Poza środkami przeciwbólowymi, a także antybiotykami (o ile ich wdrożenie jest konieczne), objawy pomagają łagodzić również inne preparaty. Jednym z nich jest olejek kamforowy, czyli naturalny olejek eteryczny, który najlepiej stosować w postaci okładów na ucho. Nie powinno się go jednak wkrapiać do wnętrza ucha, bowiem według specjalistów może grozić to nawet uszkodzeniem błony bębenkowej.

Kiedy zgłosić się do specjalisty

Tabletki na zapalenie ucha pomagają przede wszystkim w początkowej fazie choroby. Jeśli jednak ból trwa dłużej niż 3 dni, objawy się nasilają oraz z ucha dodatkowo wydziela się ropny płyn, konieczna jest wizyta u lekarza. Nie można z nią zwlekać, zwłaszcza z uwagi na potencjalne powikłania wynikające z nieprawidłowego leczenia choroby.


Leki na zapalenie ucha bez recepty zdecydowanie pomagają w łagodzeniu dolegliwości pojawiających się przy zapaleniu ucha. Mogą być jednak niewystarczające, jeśli choroba ma ostry przebieg lub objawy się nasilają.