Rodzice małych dzieci i właściciele zwierząt często zastanawiają się, jak urządzić dom, by względy estetyczne równoważyły się z funkcjonalnością i wytrzymałością. Wśród propozycji materiałów na pokrycie podłogi dużym zainteresowaniem cieszą się panele winylowe. Poznaj wszystkie zalety tego rodzaju podłogi i przekonaj się, czy sprawdzą się przy dzieciach i czworonożnych ulubieńcach!

Wytrzymałość paneli winylowych w praktyce

Intensywnie eksploatowane powierzchnie takie jak podłogi są często narażone na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Dlatego materiał na panele musi być wyjątkowo trwały i odporny. Najmłodsi lubią bawić się na podłodze, a ich aktywność czasami oznacza uderzanie i przesuwanie twardymi przedmiotami takimi jak klocki. Dzieci często też jeżdżą po domu wózkami dla lalek lub rowerami i innymi zabawkowymi pojazdami. Wszystko to może uszkodzić i zarysować powierzchnię cienkich paneli. 

Podobnie sprawa wygląda z pazurami kotów lub psów. Ich ostre końcówki mogą wbić się w elastyczną powierzchnię i trwale ją zarysować. Dlatego bardzo ważny jest wybór wysokiej jakości paneli winylowych (zobaczcie np. tutaj https://arcydom.pl/panele-winylowe). Wybieraj panele z grubą warstwą ścieralną, która zabezpieczy je przed powstaniem takimi uszkodzeniami. Jeśli jednak powstanie rysa, warto wiedzieć, że istnieją specjalne preparaty odnawiające powłokę zabezpieczającą panele LVT. 

Jak sprawdza się klasę użyteczności paneli winylowych?

Przeprowadzenie testów paneli winylowych pozwala na obiektywne określenie ich wytrzymałości na intensywną eksploatację. Sprawdzana jest odporność na uderzenia ciężkich przedmiotów, na przesuwanie mebli, płynne zabrudzenia, odkształcanie i stabilność połączeń paneli. Warto szukać paneli odznaczających się wysoką klasą ścieralności. Jest ona oznaczana podczas testu Tabera wykonywanego za pomocą materiału ściernego. Panele, które pomyślnie przejdą tę procedurę, będą odporniejsze na uszkodzenia.

Znana jest duża wytrzymałość paneli winylowych na uderzenia. Nie musisz obawiać się, że panele popękają lub wgniotą się pod wpływem upadku kubka czy doniczki. 

Łatwość utrzymania czystości paneli winylowych

Rodzice i opiekunowie zwierząt doskonale wiedzą o tym, że maluchy, koty i psy pozostawiają na podłodze ślady swojej obecności. Okruszki, rozlane napoje lub ślady mokrych łap to częsty widok w rodzinnych domach. Dla zdrowia i estetyki bardzo ważne jest regularne sprzątanie. Pod tym względem panele winylowe nie zawiodą. 

Powierzchnia paneli jest odporna na zabrudzenia. Ponadto jest ona łatwo zmywalna. Wynika to z faktu, iż wykonane są one z wytrzymałego PVC pokrytego warstwą poliuretanu oraz ścieralną. Taka budowa zapewnia doskonałe właściwości doceniane przez rodziców małych dzieci oraz osoby opiekujące się zwierzętami domowymi. Oznacza to, że panele winylowe można wymyć przy pomocy zwykłego mopa, wody i detergentu. Nie szkodzi jej nadmiar wilgoci, ponieważ jest wodoodporna. Nawet częste i intensywne mycie nie spowoduje uszkodzeń, starcia zewnętrznej powłoki ani zmatowienia. 

Inne ważne parametry paneli winylowych – antypoślizgowa powierzchnia

Panele z winylu tworzą antypoślizgową powierzchnię podłogi. Jest to przydatna cecha nie tylko wtedy, gdy Twoja pociecha stawia pierwsze kroki, ale też wtedy, gdy radosny kilkulatek energicznie biega po całym domu. Jest to też korzystne dla zwierząt, które nie doświadczają ślizgania się podczas dynamicznego przemieszczania się. 

Panele winylowe do ogrzewania podłogowego

Oprócz wytrzymałości paneli winylowych ważne też są takie cechy jak przewodzenie ciepła i właściwości antystatyczne. Z tych powodów panele winylowe doskonale nadają się do stosowania z ogrzewaniem podłogowym. Jest to bardzo korzystne dla małych dzieci, które dużą część dnia spędzają na zabawach na podłodze. 

Panele winylowe prezentują się elegancko i nie wymagają czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Są wodo- i plamoodporne, dobrze przewodzą ciepło i nie są podatne na uszkodzenia. Wszystkie te cechy sprawiają, że podłogi z winylu doskonale sprawdzają się przy małych dzieciach i zwierzętach.