Dzieci gryzą - rodziców, inne dzieci, czasem także siebie. Powodów może być wiele: bolesne ząbkowanie, głód, zmęczenie, ale też nieco poważniejsze: zaburzenia integracji sensorycznej czy nieradzenie sobie z trudnymi emocjami. Jak reagować, kiedy widzimy, że dziecko gryzie?

Dlaczego dziecko gryzie rodziców, opiekunów i rówieśników?

Dziecko nie radzi sobie z trudnymi emocjami

Gryzienie to sposób radzenia sobie z lękiem, złością, skrępowaniem czy strachem. Dziecko nie potrafi rozładowywać napięcia. Poprzez bicie, gryzienie czy drapanie wyrzuca z siebie trudne emocje. Czasem w ten sposób radzi sobie także ze zmęczeniem. Maluch nie ma jeszcze rozwiniętej umiejętności radzenia sobie z emocjami, dlatego impulsywnie podąża za swoim ciałem.

Dziecko naśladuje „gryzących” rówieśników

Warto pamiętać, że dziecko uczy się przez obserwację i naśladowanie - zarówno dorosłych, jak i rówieśników.  Dlatego dorośli powinni pokazywać maluchowi zdrowe i społecznie akceptowalne sposoby wyrażania emocji.

Dziecko przeżywa stres lub czegoś się boi

Gryzienie może być także objawem stresu. Warto zatem zwrócić uwagę, czy dziecko nie jest narażone na stresujące sytuacje, z którymi sobie nie radzi, czy jego plan dnia nie jest zbyt obciążający oraz czy nie jest to reakcja na zmiany, takie jak np. przeprowadzka czy też rozpoczęcie żłobka lub przedszkola.

Gryzienie rówieśników to również przejaw strachu. Dziecko, które po raz pierwszy przebywa w grupie, może z tego powodu odczuwać lęk, a inne dzieci postrzegać jako zagrożenie. 

Dziecko ma problem z mówieniem

Kiedy dziecko jeszcze nie mówi lub ma mały zasób słownictwa, gryzienie staje się sposobem na komunikowanie swoich potrzeb otoczeniu. W sytuacji, kiedy np. dziecko gryzie kolegę, który zabrał mu zabawkę zachowanie to zastępuje powiedzenie: „Oddaj mi tę zabawkę!” 

Dziecko jest głodne, zmęczone lub ma zaburzenia SI

Dziecko, szczególnie kiedy jeszcze nie potrafi mówić, za pomocą gryzienia komunikuje swoje potrzeby fizjologiczne - to, że jest głodne lub potrzebuje odpoczynku. 

Nieraz przyczyną gryzienia są zaburzenia integracji sensorycznej (SI). Dziecko w ten sposób stymuluje się, co przynosi mu ulgę. W takim przypadku niezbędne jest wsparcie terapeuty SI. 

Jak reagować na gryzienie dziecka?

Jeśli Twoje dziecko zaczyna gryźć, spróbuj ustalić przyczynę tego zachowania. Rozmawiaj z nim na temat tego, jak się czuje oraz wytłumacz, że gryzienie sprawia innym ból. Mów do dziecka spokojnym głosem, bez oceniania i krzyku. Podaruj swojemu maleństwu poczucie wsparcia i bezpieczeństwa - przytulaj i bądź przy nim. Karanie dziecka krzykiem, klapsami lub izolacją nie pomoże mu zrozumieć problemu. Pamiętaj, reaguj i interweniuj od razu, nie czekaj aż dziecko ugryzie Ciebie, opiekuna lub rówieśnika.

Pamiętaj również o tym, aby:

  1. Dawać jasny i stanowczy komunikat. 
  2. Uczyć dziecko empatii, zwracając uwagę na emocje innych osób.
  3. Uczyć nazywania emocji i zdrowego radzenia sobie z nimi.
  4. Nie odwzajemniać gryzienia. 
  5. Nie śmiać się z tego zachowania - w ten sposób tylko zachęcisz dziecko do ponownego gryzienia.


Kiedy pomimo rozmów Twoje dziecko nadal ma problem z gryzieniem lub w przypadku innych problemów wychowawczych skorzystaj z porady psychologa dziecięcego w Warszawie