Współcześnie osoby niepełnosprawne nie są już tak wykluczone społecznie, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dużą rolę w aktywizacji najmłodszych przedstawicieli tej grupy odgrywają place zabaw dla dzieci niepełnosprawnych. Jak one wyglądają, co oferują małym użytkownikom i czym dokładnie są produkty integracyjne na plac zabaw? Odpowiemy na te pytania, nie pomijając także kwestii bezpieczeństwa tego typu obiektów.

Czym są integracyjne place zabaw?

Integracyjny plac zabaw to taki, który nikogo nie dyskryminuje. Dzieci o różnym stopniu niepełnosprawności mogą się tam bawić razem z tymi w pełni sprawnymi. Idea, jaka przyświeca montowanym w takich miejscach urządzeniom zabawowym, to udostępnienie zabawy małym użytkownikom z różnego rodzaju dysfunkcjami.

I nie chodzi tu wyłącznie o dzieci poruszające się na wózkach inwalidzkich. Producenci oferują szereg urządzeń przeznaczonych także dla maluchów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, niedowidzących czy niedosłyszących.

Czy integracyjny plac zabaw jest dokładnie tym samym, co plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych? Okazuje się, że nie do końca. W tym pierwszym przypadku już samo słowo ,,integracja" wskazuje na dostępność przestrzeni dla różnych grup użytkowników, a zatem zarówno tych o pełnej sprawności, jak i tych z różnymi dysfunkcjami.

Z kolei place zabaw dla dzieci niepełnosprawnych przeznaczone są stricte dla nich, a więc w rzeczywistości nie stanowią przestrzeni integracyjnej, podobnie jak obiekty dostosowane wyłącznie dla osób w pełni sprawnych. Jeżeli faktycznie chcemy stworzyć przestrzeń dla wszystkich, powinniśmy raczej wybudować integracyjny plac zabaw, choć w praktyce często tych dwóch określeń używa się zamiennie.

Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license
Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Wyposażenie placów zabaw dla dzieci z niepełnosprawnością

Produkty integracyjne na plac zabaw przeznaczone są dla małych użytkowników z różnym stopniem i formą niepełnosprawności, a także dla dzieci bez dysfunkcji psychicznych czy fizycznych. W przypadku malców z zaburzeniami rozwoju umysłowego dużą rolę odgrywają różne elementy sensoryczne, które działają stymulująco na ich zmysły. Te urządzenia na place zabaw dla dzieci niepełnosprawnych wykorzystywane są nawet w terapii autyzmu i innych specyficznych problemów zdrowotnych.

Równie istotną rolę odgrywa obecność specjalnych paneli z elementami do układania czy przesuwania, a także gier kształtujących zdolności manualne i umysłowe. Każdy plac zabaw dla osób niepełnosprawnych czy też integracyjny plac zabaw powinien być zaprojektowany przez profesjonalistów, z poszanowaniem zasad projektowania uniwersalnego i w oparciu o najnowszą wiedzę z zakresu psychologii rozwoju.

Produkty integracyjne na plac zabaw

W przestrzeni miejskiej najczęściej spotkamy plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo lub przynajmniej jego elementy umieszczone w ramach większego obiektu integracyjnego. Zamontowane w takiej przestrzeni urządzenia z reguły wyposażone są w specjalne rampy, po których można wjechać wózkiem inwalidzkim.

Przykładowo, w ofercie lubelskiej firmy Activeline znajdziemy bardzo rozbudowane, funkcjonalne zestawy zabawowe, wyposażone w wygodne podjazdy z poręczami umieszczonymi na wysokości osoby siedzącej. Dostępna na nich przestrzeń jest na tyle szeroka, aby dziecko mogło swobodnie manewrować wózkiem i podjechać nim np. do liczydła, piaskownicy czy paneli edukacyjnych.

Dobierając kilka różnorodnych urządzeń od tego producenta, można już stworzyć plac zabaw dla niepełnosprawnych, np. przy szkole, przedszkolu albo ośrodku terapeutycznym. Są to zarazem sprzęty typowo integracyjne, bo równie dobrze mogą z nich korzystać dzieci w pełni sprawne i dla nich taka forma zabawy także będzie atrakcyjna.

Ogólnie rzecz biorąc, produkty integracyjne na plac zabaw mogą się okazać strzałem w dziesiątkę ze względu na ich funkcje społeczne. Dzięki nim dzieci bez żadnych dysfunkcji od najmłodszych lat uczą się tolerancji dla odmienności. Dzieci niepełnosprawne mogą z kolei spróbować swoich sił w rywalizacji z rówieśnikami niemającymi pewnych ograniczeń i przekonać się, że w wielu aspektach nie radzą sobie wcale gorzej, a nawet lepiej.

 Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license
 Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Bezpieczeństwo na integracyjnym placu zabaw

Plac zabaw dla niepełnosprawnych powinien być tak samo bezpieczny, jak przestrzeń rekreacyjna przeznaczona dla dzieci w pełni sprawnych. Urządzenia instalowane w miejscach publicznych muszą mieć certyfikat potwierdzający, że nie stanowią zagrożenia dla małych użytkowników. Jeśli wysokość swobodnego upadku wskazuje na konieczność montażu nawierzchni bezpiecznej, to należy dobrać podłoże o odpowiednich parametrach i grubości.

Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa jest również sposób wykonania poszczególnych urządzeń zabawowych. Plac zabaw dla osób niepełnosprawnych czy też integracyjny musi być wyjątkowo starannie zaprojektowany, aby uniknąć ryzyka wypadków lub sprawienia dzieciom dyskomfortu. Zawsze warto wybrać producenta, który cieszy się dobrą renomą i do produkcji wykorzystuje wysokiej jakości surowce.

Artykuł powstał we współpracy z Marcinem Taczalskim, właścicielem firmy Activeline. Producent oferuje szeroki asortyment wyposażenia na zewnętrzne obiekty rekreacyjne, w tym znakomitej jakości produkty integracyjne na plac zabaw.