Deskorolka – synonim młodości, wolności, przełamywania schematów, sztuki i kultury ulicznej wciąż fascynuje i nie wychodzi z mody. Po deskorolkę sięgają kolejne pokolenia młodych ludzi, zafascynowanych wielością możliwości, jakie daje deska z kółkami. Deskorolka fascynuje dzieci i dorosłych: podziw budzą brawurowe i piękne ewolucje wykonywane na desce, a także i same deski – designerskie cacka.  

Kiedy powstała deskorolka? 

Kto wymyślił deskorolki? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Człowiek, który sunie na deskorolce, przypomina nieco surfera, który unosi się na fali. Deski na kółkach wymyślili surferzy, którzy chcieli ćwiczyć ślizgi na deskach, w czasie, gdy nie było do tego odpowiednich warunków na morzu. Surferzy zaczęli przenosić na stały grunt również surferskie tricki. Od chwili, kiedy powstała deskorolka, skateboarding nie wychodzi z mody.

Skateboarding rozwinął się jako subkultura młodzieżowa, która kładzie nacisk na kreatywność i indywidualność. Stanowi alternatywę dla mainstreamowych dyscyplin sportowych indywidualnych czy zespołowych, pozostających pod zdecydowanie bardziej ścisłą kontrolą.

Deskorolka wczoraj i dziś

Pierwsze komercyjne deskorolki pojawiły się w 1959 roku, mówi się jednak, że pierwsze prymitywne deski na kółkach domowej roboty zostały stworzone na przełomie XIX i XX wieku. W 1963 r. utworzona została pierwsza profesjonalna drużyna deskorolkowa i w tym samym roku w Kalifornii odbyły się pierwsze zawody deskorolkowe. 

W Polsce pierwsi skateboarderzy pojawili się w latach 70. Z początku, podobnie jak ich koledzy i koleżanki z innych krajów, a przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych, akrobacje na desce ćwiczyli w opuszczonych basenach, na obszarach poprzemysłowych, w przestrzeni miejskiej czy w parkach. Szaloną popularnością deski cieszyły się także w latach 80. i 90. W pierwszym i drugim dziesięcioleciu XX wieku moda powróciła ze zdwojoną siłą.

Skateboarding uznawany jest dziś jeden z tzw. sportów ekstremalnych. Na całym świecie organizowane są współcześnie zawody sportowe w tej dyscyplinie.  Odbywają się one na specjalnie w tym celu zbudowanych obiektach wyposażonych w specjalne rampy czy tzw. halfpipe’y. Natomiast zawody w kategorii stylu ulicznego odbywają się w bądź prawdziwym środowisku miejskim, bądź na specjalnie przygotowanych torach ze schodami, poręczami, podestami i innymi przeszkodami przypominającymi elementy miejskiego krajobrazu. 

Deskorolki pod niebem i pod dachem

Z biegiem czasu skateboarding doskonalił się. Na rynku pojawiało się coraz więcej coraz lepszego technicznie sprzętu. Zaczęły pojawiać się też wszelkiego rodzaju produkty, których zadaniem była poprawa bezpieczeństwa skaterów: kaski czy ochraniacze na kolana i łokcie. Pierwszy skatepark został zbudowany na Florydzie w 1976 roku, kolejne pojawiają się do dziś na całym świecie. Lokalizowane są przeważnie pod gołym niebem, jednak w miejscach, gdzie pogoda jest bardziej kapryśna niż w Kalifornii, budowane są także obiekty zadaszone. Jednym z najciekawszych pośród tych ostatnich jest imponujących rozmiarów Area 51 w Eindhoven w Holandii – obiekt zlokalizowany w dawnej fabryce sprzętu elektronicznego. 

Deskorolki w skali mini

Szaleństwo deskorolkowe trwa. W mediach społecznościowych możemy oglądać filmiki ze zwierzętami jeżdżącymi na deskorolkach, rolki rejestrujące niesamowite wyczyny skaterów. Wielbiciele deskorolek mogą kibicować najlepszym skaterom biorącym udział w zawodach, młodzież grać w gry komputerowe poświęcone wyczynom deskorolkowym, a najmłodsi mogą wspaniale się bawić, budując własne miniaturowe skate parki. Tego rodzaju zestawy do tworzenia skomplikowanych konstrukcji należą do całej gamy zabawek wspierających rozwój dziecka, takich jak np. tradycyjna, znana nie od dziś wieża do układania i tym podobne zabawki, angażujące dzieci do kreatywnej zabawy, rozbudzające potrzebę tworzenia, rozwijające koordynację manualną i zdolności poznawcze, a także doskonalące umiejętność logicznego myślenia. Ale miniaturowe skateparki zachwycają nie tylko dzieci.

Co to jest fingerboarding? 

Fingerboarding to zabawa polegająca na odwzorowywaniu tricków deskorolkowych na fingerboardzie, czyli  miniaturowej deskorolce. Zamiast nóg do jazdy na tego rodzaju malutkiej desce potrzebne są palce. Tricki można wykonywać zarówno na płaskiej powierzchni, jak i na miniaturowych wersjach przeszkód znanych ze skateparków. Każdy może nie tylko zbudować własny skatepark, ale i dowolnie go modyfikować. Najpopularniejszą z firm oferujących fingerboardy i zestawy do budowy skateparków jest dziś tech deck, ale nie jest to jedyna firma zajmująca się tego typu produktami. 

Fingerboardy używane są zarówno przez dzieci i ludzi młodych jako gadżety czy zabawki, jak i przez deskorolkarzy oraz związanych z tym sportem profesjonalistów, którzy korzystając z miniaturowych skateparków i fingerboardów, kreują nowe ewolucje i manewry. 

Podobnie jak w przypadku entuzjastów miniaturowych kolejek hobbyści mają do dyspozycji miniaturowe modele wszystkich dobrze znanych deskorolkarzowi elementów miejskiego krajobrazu: poręcze, ławki czy schody, a także wszystko, co jeżdżący na desce mogą spotkać w skateparku, jak choćby najpopularniejsze half-pipe’y i różnego rodzaju rampy.