Jak dobrać rower do wieku dziecka?

2024-02-14 17:53:00
Jak dobrać rower do wieku dziecka?

Jeśli jesteś rodzicem i zastanawiasz się właśnie nad zakupem roweru dla swojej pociechy, to poniższy tekst powinien Cię zainteresować. Z całą pewnością masz różnego rodzaju pytania i obiekcje. Bez obaw. To naturalne. W poniższym mini poradniku postaramy się podpowiedzieć jak dobrać rower do wieku dziecka, wyjaśnimy podstawowe różnice pomiędzy rowerami dla chłopców oraz dziewczynek. Zajrzymy też do tabel, które są pomocne w doborze rowerków. Zaczynajmy.

Dlaczego odpowiedni rozmiar roweru dla dziecka jest tak ważny?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wybór odpowiedniego roweru to nie lada wyzwanie. I nie ma większego znaczenia, czy nasze dziecko dopiero uczy się nowych umiejętności w postaci jazdy na rowerze, czy ma to być jego kolejny rower. Dlatego ważne jest, żeby dobrać rozmiar roweru do wieku i wzrostu dziecka. Nieodpowiedni rower dla 5-latka może być nie tylko niewygodny, ale wręcz niebezpieczny dla małego dziecka.

Jakie rowery spotkamy w sklepach?

Rowery dla dzieci można podzielić na kilka kategorii, w zależności od wieku i umiejętności jazdy. Najpopularniejszy podział dzieli je:

- rowerki biegowe - to rowery bez pedałów i łańcucha, przeznaczone dla najmłodszych dzieci, od około 2 lat. Dziecko porusza się na nich poprzez odpychanie się nogami od ziemi. Rowerki biegowe pomagają dziecku nauczyć się utrzymać równowagę i kierować rowerem, a także przygotowują do przejścia na rower z pedałami. Rowerki te mają zazwyczaj koła o średnicy 10-12 cali.
- rowery z kółkami bocznymi - to rowery z pedałami i łańcuchem, wyposażone w dodatkowe kółka boczne, które zapewniają stabilność i bezpieczeństwo dziecku, które dopiero uczy się jeździć na rowerze. Rowery z takimi kółkami bocznymi są przeznaczone dla dzieci od około 3 roku życia. Ich koła mają średnicę ok. 12-16 cali.
- rowery dziecięce - przeznaczone dla starszych dzieci, które już potrafią jeździć na dwóch kołach. Rowery dziecięce są dostępne w różnych rozmiarach, w zależności od wzrostu dziecka. Mają zazwyczaj koła o średnicy 16-24 cali. Posiadają dobre hamulce, a często również przednie amortyzatory, które poprawiają komfort i stabilność jazdy na nierównym terenie. Rowery dziecięce są odpowiednie dla dzieci od około 5 lat do wieku szkolnego, a nawet nieco później. Średnio rower dla 6-latka posłuży bez problemu 2-3 lata.

Płeć dziecka ma znaczenie, czyli o różnicach w rowerach dla chłopców i dziewcząt

Próbując odpowiedzieć na pytanie, jak dobrać rower do wieku dziecka, nie możemy zapomnieć o różnicach w konstrukcji rowerów dla chłopców i dziewczynek. Główną cechą odróżniającą rowery dla chłopców i dziewcząt jest kształt ramy. Rama roweru dla chłopca ma zazwyczaj prostą lub lekko pochyloną rurę górną, natomiast rama roweru dla dziewczynki ma zazwyczaj obniżoną lub łukowatą rurę górną. Taki kształt ramy ma na celu ułatwić wsiadanie i zsiadanie z roweru, zwłaszcza gdy dziewczynka ma na sobie spódnicę lub sukienkę. O wiele ważniejsze niż sama rama jest jednak to, aby rower był odpowiednio dopasowany do wzrostu i długości nóg dziecka.

Kluczowe elementy, na które należy zwracać uwagę dobierając rower dla dziecka

Jak więc dobrać rower do wieku i wzrostu dziecka? Oto kilka podstawowych zasad:

- rozmiar kół - to najważniejszy parametr, który decyduje o wielkości roweru. Rozmiar kół podaje się w calach. Co do zasady, im większe koła, tym większy jednoślad. Przykładowo rower dla 7-latka powinien mieć koła wielkości 14-16 cala.
Poniżej przedstawiamy dane z tabeli, które powinny pomóc dobrać rozmiar kół do wzrostu dziecka:

Wzrost dziecka (cm) | Rozmiar kół (cale)

85-100 | 10-12
95-115 | 12-14
105-125 | 14-16
115-135 | 16-18
125-145 | 18-20
135-155 | 20-24

- rozmiar ramy - to odległość między środkiem suportu (miejsca, w którym są zamontowane pedały) a górną krawędzią rury górnej (rury, która łączy się z kierownicą). Rozmiar ramy powinien być dostosowany do długości nóg dziecka, tak aby dziecko mogło swobodnie dotykać obiema stopami podłoża, siedząc na siodełku.

Poniżej przedstawiamy dane z tabeli, które pomogą dobrać rozmiar ramy do długości nogi dziecka:

Długość nogi dziecka (cm) | Rozmiar ramy (cm)

30-35 | 15-20
35-40 | 20-25
40-45 | 25-30
45-50 | 30-35
50-55 | 35-40
55-60 | 40-45

- wysokość siodełka - to odległość między górną częścią siodełka a podłogą. Wysokość siodełka powinna być tak ustawiona, żeby dziecko mogło swobodnie dotykać obiema stopami podłoża, siedząc na rowerze.
- wysokość i nachylenie kierownicy - to parametry, które wpływają na komfort i ergonomię jazdy. Wysokość kierownicy powinna być dostosowana do wzrostu i preferencji dziecka. Zazwyczaj kierownica powinna być ustawiona na tej samej wysokości co siodełko lub nieco wyżej.

Podsumowanie

Jak widać, dobór roweru dla dziecka nie jest prostą sprawą, ale też nie jest też tak trudny, jak może się początkowo wydawać. Należy znać kilka podstawowych zasad i parametrów, które są kluczowe podczas zakupu. Miejmy też na uwadze, że rower dziecięcy zmienia się znacznie częściej niż dla dorosłych. Dziecko rośnie, a wraz z tym, co 2-3 lata może potrzebować nowego roweru. Życzymy udanych zakupów.

Autor:Artykuł partnera; Źródło zdjęcia: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/