JAK ODPIELUSZKOWAĆ DZIECKO

2022-06-09 20:23:00
JAK ODPIELUSZKOWAĆ DZIECKO

Czas pożegnania się z pieluszką jest dla dziecka jednym z przełomowych momentów w jego rozwoju. Nie da się jednak ukryć, że nauka korzystania z nocnika może być długotrwała i wymaga od rodzica wiele cierpliwości. Jak pomóc maluchowi w odpieluchowaniu? Jak sprawić, aby nauka nie stresowała naszej pociechy? Kiedy jest na to najlepszy okres? Czytaj dalej!

Wyczuj odpowiedni moment

Prawda jest taka, że nie ma ściśle określonego momentu, w którym dziecko powinno rozstać się z pieluszkami. Tak, jak i nie ma jednej skutecznej metody. Zgodnie z zaleceniami towarzystw medycznych, u zdrowych dzieci odbywa się to na ogół ok. 2. roku życia. Wcześniej mięśnie budujące pęcherz moczowy nie są jeszcze wystarczająco silne, aby wytrzymać 2-3 godziny bez wypróżniania. Jednakże jeśli maluch nie wykazuje oznak gotowości, nie należy go do tego zmuszać. W większości przypadków do 4. roku życia dziecko potrafi samodzielnie korzystać z nocnika lub toalety.

Jak rozpoznać, że dziecko jest gotowe na odpieluszkowanie? Najważniejszymi sygnałami są:

 • umiejętność samodzielnego chodzenia, siadania i wstawania,
 • zdolność do zakładania i zdejmowania majteczek, spodenek i innej odzieży,
 • ciekawość tym, co robi rodzic w łazience (maluch uczy się przez naśladowanie dorosłych),
 • szukanie ustronnego miejsca podczas wypróżniania (dziecko odchodzi na bok, upatruje spokojnego kąta, chowa się w zakamarkach mieszkania itp.),
 • umiejętność komunikowania swoich potrzeb fizjologicznych,
 • znajomość podstawowych słów dotyczących wypróżniania (w księgarniach dostępnych jest wiele książek dotyczących korzystania z toalety, co ma za zadanie zapoznać malucha z tym tematem). 

Jak ułatwić dziecku naukę korzystania z nocnika?

Najważniejsze w nauce korzystania z nocnika jest podążanie za potrzebami maluszka. Daj mu tyle czasu, ile potrzebuje. Nie stosuj systemu kar i nagród, bo nie przyniesie to spodziewanego rezultatu, a może zestresować małe dziecko, co w konsekwencji negatywnie wpłynie na nabywanie nowej zdolności. 

Co możesz zrobić?

 1. Zaopatrz się w dobrej jakości, wygodny dla dziecka nocnik. Pokaż go dziecku i powiedz, do czego służy. Użyj porównania do toalety, z której korzystają rodzice. Pozwól maluchowi pobawić się nocnikiem. Niech przenosi go z miejsca na miejsce i ma przekonanie, że ten ważny przedmiot jest jego własnością. 
 2. Początkowo, nie sadzaj malucha na nocniku gołą pupą. Naucz go, jak prawidłowo siadać. Upewnij się, że jego stopy stabilnie dotykają podłoża. Taka pozycja ułatwia wypróżnianie. 
 3. Przy okazji kąpieli lub przebierania zachęć dziecko do tego, aby usiadło na nocniku. Jeśli nie chce tego wykonać, nie rób nic na siłę. Poczekaj kilka dni i ponów próbę.
 4. Po kilku tygodniach nauki siadania, po każdym wypróżnieniu w pieluszkę, zaprowadź dziecko do nocnika i wyrzuć tam zawartość pieluszki. Następnie posadź na nocniczku malucha. Kiedy zaobserwujesz, że Twoje dziecko ma potrzebę mikcji lub defekacji zachęć do skorzystania z nocnika.
 5. Pozwól dziecku na chodzenie bez pieluszki. Początkowo przez kilkanaście minut, potem nieco dłużej, aż do momentu opanowania czynności korzystania z nocnika. 
Nauka samodzielnego korzystania z toalety nie może być dla dziecka stresująca. Postaraj się potraktować to jako dobrą zabawę i zaangażuj w to najbliższą rodzinę. Pamiętaj, aby nie zmuszać dziecka do niczego. Zbyt silny stres może spowodować, że maluch zacznie kojarzyć wypróżnianie się z czymś negatywnym, co może tylko zaburzyć ten proces. A przede wszystkim, uzbrój się w cierpliwość i daj swojemu dziecku, tyle czasu, ile potrzebuje

Autor:Autor: kokosek.pl Zdjęcie dostarcza: kokosek.pl