Małe dziecko sygnalizuje wszystkie niewygodny i ból poprzez płacz. To zupełnie naturalne, nie zna innego sposobu. Czasami jednak przedłużający się płacz może być dla rodzica nieco męczący, dlatego też szuka metod na uspokojenie swojego malucha. A warto po nie sięgać, ponieważ znalezienie w ciągu dnia chwili dla siebie jest niezwykle ważne dla psychiki i regeneracji ośrodkowego układu nerwowego.

Dlaczego dziecko płacze? 

Każdy świeżo upieczony rodzic doskonale wie, że pierwsze tygodnie życia dziecka nie bywają łatwe. To czas, kiedy poznajemy potrzeby i język ciała swojej pociechy. Musi minąć wiele miesięcy, aby nauczyć się rozpoznawać rodzaje płaczu i odpowiadać na nie zgodnie z potrzebami dziecka.

Powody płaczu mogą być różne, w tym m.in.:

 • głód,
 • mokra pieluszka,
 • kolka,
 • ząbkowanie,
 • gromadzenie się gazów w przewodzie pokarmowym.

Jeżeli płacz jest piskliwy lub trwa pomimo nakarmienia, przewinięcia, masażu lub podaniu środków przeciwbólowych, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem pediatrą.

Metody na uspokojenie małego dziecka

Istnieje wiele sposobów na uspokojenie swojego dziecka. Warto wypróbować je wszystkie i przekonać się, który z nich będzie najbardziej skuteczny.

 1. Przytulaj i kołysz

Potrzeba bliskości jest podstawową potrzebą człowieka. Nie inaczej jest w przypadku noworodków i niemowląt. Podczas przytulania, kontaktu skóra do skóry, kołysaniu w ramionach, zarówno w ciele rodzica, jak i malucha zaczyna wydzielać się hormon bliskości - oksytocyna, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa i uspokaja.

 1. Bujaj

Maluchy uwielbiają być bujane. Delikatne ruchy kołysania uspokajają dziecko, ponieważ przypominają czasy spędzone w łonie matki. Dobrym rozwiązaniem jest zakup bujaczka np. Babybjörn, który wprawiany jest w ruch dzięki naturalnym ruchom dziecka. Zapewnia ponadto odpowiednie podparcie dla główki i pleców. Można go stosować od pierwszych chwil malucha, aż do momentu ukończenia przez niego 2 rok życia.

 1. Owiń dziecko w kokon

Wielu dzieciom poczucie bezpieczeństwa daje motanie. Zawijanie dziecka ciasno w kocyk lub w specjalne tuliki dla wielu maluchów jest idealnym sposobem na uspokojenie się.

 1. Masuj dziecko

W przypadku kolek jednym ze skutecznym sposobem jest delikatnie masowanie brzuszka dziecka. Najlepiej wykonywać to ruchami kolistymi. W ten sposób nie tylko łatwiej usuwać zalegające w jelitach gazy, ale także zminimalizować stres.

 1. Potańcz z maluchem

Podczas wspólnego tańca na rękach z maluchem wydziela się w naszym organizmie sporo endorfin. To, w połączeniu z wesołą muzyką, a nawet śpiewem, może zainteresować dziecko, które oderwie się od swoich trosk i zainteresuje tym, co dzieje się wokół niego.

 1. Wyjdź z maluchem na spacer

Jeśli temperatura na zewnątrz na to pozwala, wyjdź z dzieckiem na krótki spacer np. do parku. Bujanie w gondoli lub spacerówce, w połączeniu ze świeżym powietrzem, nie tylko doskonale dotlenia mały organizm, ale również nieco go uspokaja.