- Wózki dziecięce
- Foteliki
- Łóżeczka
- Krzesełka
- Pojazdy na akumulator
- Zabawki
- Zabawki ogrodowe
- Nowości
- Promocje
- Wyprzedaż
- Spacerówki do 22 kg
- Wózki 3w1 do 2000 zł
- Blog
Jak uspokoić małe dziecko?
2021-10-01 23:11:00Małe dziecko sygnalizuje wszystkie niewygodny i ból poprzez płacz. To zupełnie naturalne, nie zna innego sposobu. Czasami jednak przedłużający się płacz może być dla rodzica nieco męczący, dlatego też szuka metod na uspokojenie swojego malucha. A warto po nie sięgać, ponieważ znalezienie w ciągu dnia chwili dla siebie jest niezwykle ważne dla psychiki i regeneracji ośrodkowego układu nerwowego.
Dlaczego dziecko płacze?
Każdy świeżo upieczony rodzic doskonale wie, że pierwsze tygodnie życia dziecka nie bywają łatwe. To czas, kiedy poznajemy potrzeby i język ciała swojej pociechy. Musi minąć wiele miesięcy, aby nauczyć się rozpoznawać rodzaje płaczu i odpowiadać na nie zgodnie z potrzebami dziecka.
Powody płaczu mogą być różne, w tym m.in.:
- głód,
- mokra pieluszka,
- kolka,
- ząbkowanie,
- gromadzenie się gazów w przewodzie pokarmowym.
Jeżeli płacz jest piskliwy lub trwa pomimo nakarmienia, przewinięcia, masażu lub podaniu środków przeciwbólowych, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem pediatrą.
Metody na uspokojenie małego dziecka
Istnieje wiele sposobów na uspokojenie swojego dziecka. Warto wypróbować je wszystkie i przekonać się, który z nich będzie najbardziej skuteczny.
- Przytulaj i kołysz
Potrzeba bliskości jest podstawową potrzebą człowieka. Nie inaczej jest w przypadku noworodków i niemowląt. Podczas przytulania, kontaktu skóra do skóry, kołysaniu w ramionach, zarówno w ciele rodzica, jak i malucha zaczyna wydzielać się hormon bliskości - oksytocyna, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa i uspokaja.
- Bujaj
Maluchy uwielbiają być bujane. Delikatne ruchy kołysania uspokajają dziecko, ponieważ przypominają czasy spędzone w łonie matki. Dobrym rozwiązaniem jest zakup bujaczka np. Babybjörn, który wprawiany jest w ruch dzięki naturalnym ruchom dziecka. Zapewnia ponadto odpowiednie podparcie dla główki i pleców. Można go stosować od pierwszych chwil malucha, aż do momentu ukończenia przez niego 2 rok życia.
- Owiń dziecko w kokon
Wielu dzieciom poczucie bezpieczeństwa daje motanie. Zawijanie dziecka ciasno w kocyk lub w specjalne tuliki dla wielu maluchów jest idealnym sposobem na uspokojenie się.
- Masuj dziecko
W przypadku kolek jednym ze skutecznym sposobem jest delikatnie masowanie brzuszka dziecka. Najlepiej wykonywać to ruchami kolistymi. W ten sposób nie tylko łatwiej usuwać zalegające w jelitach gazy, ale także zminimalizować stres.
- Potańcz z maluchem
Podczas wspólnego tańca na rękach z maluchem wydziela się w naszym organizmie sporo endorfin. To, w połączeniu z wesołą muzyką, a nawet śpiewem, może zainteresować dziecko, które oderwie się od swoich trosk i zainteresuje tym, co dzieje się wokół niego.
- Wyjdź z maluchem na spacer
Jeśli temperatura na zewnątrz na to pozwala, wyjdź z dzieckiem na krótki spacer np. do parku. Bujanie w gondoli lub spacerówce, w połączeniu ze świeżym powietrzem, nie tylko doskonale dotlenia mały organizm, ale również nieco go uspokaja.