Wiele kobiet po urodzeniu dziecka decyduje się na zakup laktatora elektrycznego. Jest to specjalne urządzenie, które służy do szybkiego i sprawnego odciągania mleka z piersi przy różnych zaburzeniach w procesie naturalnego karmienia. Z takimi problemami wbrew pozorom zmaga się mnóstwo świeżo upieczonych mam. Laktator jest również idealnym rozwiązaniem, gdy z jakichś powodów konieczna jest okresowa rozłąka rodzicielki z noworodkiem, a pragnie ona zapewnić mu w pełni zdrowy pokarm. Dodajmy, że istnieje możliwość wypożyczenia tego sprzętu ze szpitala, ewentualnie przychodni.

Wskazania do stosowania urządzenia

Laktator elektryczny znakomicie wspomaga karmienie piersią i jest niezbędny zwłaszcza wtedy, kiedy naturalna laktacja ma charakter nieregularny. Sprawdza się również w przypadku wcześniaków (nieprzystosowanych do ssania sutka ze względu na wiek urodzeniowy), maluchów wymagających nieustannego dokarmiania (zwłaszcza z powodu zbyt niskiej masy ciała), a także w sytuacji przyjmowania konkretnych leków przez matkę.

Ponadto jego zakup stanowi konieczność w momencie pozostawania dziecka pod chwilową opieką obcej osoby i przy kłopotach z obrzękiem lub przepełnieniem piersi. Dzięki wykorzystaniu omawianego urządzenia kobieta może łatwo odciągnąć mleko bezpośrednio do butelki, a następnie podawać je noworodkowi w dowolnej chwili.

Nowoczesne laktatory elektryczne charakteryzują się prostą budową, nieskomplikowanym działaniem i znacznie wyższą efektywnością aniżeli modele ręczne. Wynika to z faktu, że są wyposażone w innowacyjny mechanizm wykonujący całą pracę autonomicznie, niemal bez udziału człowieka. Ich ogromną zaletą jest ponadto posiadanie regulacji siły ssania i funkcji dokładnego zapamiętywania rytmu pompowania butelki. 

Proces ociągania mleka krok po kroku

Zastosowanie laktatora elektrycznego wymaga w pierwszej kolejności zapoznania się z dołączoną instrukcją obsługi. Poszczególne modele mogą się bowiem od siebie nieco różnić, dlatego warto zawsze zweryfikować zasady prawidłowej eksploatacji sprzętu. Kolejnym krokiem jest zagwarantowanie sobie optymalnego komfortu fizycznego oraz psychicznego.

Należy wybrać spokojne miejsce i upewnić się, że nikt ani nic nie zakłóci procesu, a następnie przyjąć wygodną pozycję. Bezpośrednio przed rozpoczęciem stymulacji zaleca się zrobienie ciepłego okładu termożelowego na piersi. Po wykonaniu powyższych czynności można w końcu rozpocząć odciąganie mleka. W tym celu niezbędne jest podłączenie laktatora do piersi i uruchomienie go za pomocą odpowiedniego przycisku.

W trakcie pierwszych minut pokarm zazwyczaj skapuje do butelki kropelkami, natomiast później tempo jego wypływu wyraźnie wzrasta (taka sytuacja może mieć miejsce kilkakrotnie podczas całego procesu). Zwieńczeniem odciągania powinno być rozsmarowanie paru kropel mleka po brodawce w celu jej pielęgnacji, a w razie potrzeby skorzystanie z opatrunku w formie plastra pokrytego żelem łagodzącym (gdy brodawka jest poraniona). Pamiętajmy o tym, że ilość uzyskanego w ten sposób pokarmu nie jest każdorazowo taka sama, co jest zjawiskiem całkowicie normalnym.

Artykuł powstał we współpracy z Philips Avent