Jaki syrop na kaszel dla dziecka?

2022-07-13 16:47:00
Jaki syrop na kaszel dla dziecka?

Kaszel jest odruchem, dzięki któremu opróżniamy drogi oddechowe ze szkodliwych i blokujących je substancji. Spotykany jest najczęściej podczas infekcji bakteryjnych i wirusowych, jednak może być także oznaką innych problemów. W przypadku dzieci tak samo, jak u dorosłych, wyróżnia się dwa rodzaje kaszlu – mokry i suchy. Biorąc to pod uwagę, jaki syrop będzie odpowiedni?

Kaszel – suchy czy mokry?

Rozróżnienie pomiędzy tymi rodzajami kaszlu jest kluczowe, aby poznać odpowiednie preparaty do zwalczenia problemu. Czym charakteryzują się te rodzaje?

  • Kaszel suchy – odznacza się ciągłym kaszlem lub nagłymi, ostrymi i uporczywymi atakami, gdzie nie występuje wydalenie wydzieliny. Dziecko może się tutaj uskarżać na delikatne drapanie w gardle, które powoduje potrzebę odkaszlnięcia. Kaszel ten najczęściej utrzymuje się przez pierwsze kilka dni infekcji, jednak może mieć też podłoże alergiczne lub związane z astmą.
  • Kaszel mokry – jest to rodzaj, gdzie występuje wydzielina pod różną jej postacią – może być biała lub żółtawa, jednocześnie będąc stosunkowo gęstą i lepką. Pojawienie się go jest prawie zawsze podstawą do sądzenia, że doszło u dziecka do infekcji. 

Ważne też, aby wiedzieć, kiedy dany kaszel występuje najczęściej. W przypadku odkrztuszania suchego może mieć to związek z danymi substancjami w powietrzu, takimi jak dym papierosowy lub różnego rodzaju pyłki. Znalezienie przyczyny pomoże w zredukowaniu objawu. Syropy na kaszel mogą zadziałać tylko, gdy zostaną odpowiednio dobrane.

Jaki syrop wybrać?

Kluczem jest tutaj dobór w zależności od rodzaju kaszlu. W przypadku kaszlu suchego potrzebne jest coś, co zatrzyma odruch kaszlu oraz nawilży drogi oddechowe, które przez kaszel ten zostały podrażnione. Dla dziecka, które cierpi na kaszel mokry, najważniejsza będzie pomoc w wykrztuszaniu i to właśnie tak powinien działać odpowiednio dobrany syrop dla dziecka.

Jakie substancje powinien zawierać syrop dla dziecka na kaszel suchy?

  • Butamirat – działa rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli, ułatwiając tym oddychanie. Jest to bardzo bezpieczny lek, który powinien być pierwszym wyborem.
  • Korzeń prawoślazu i pierwiosnka – również delikatne, a jednocześnie ziołowe wyciągi, które powlekają drogi oddechowe i działają bakteriobójczo.
  • Lewodropropizyna – zatrzymuje kaszel w mechanizmie obwodowym, redukując jednocześnie odczyn zapalny.

Które substancje powinny znaleźć się w syropie na kaszel mokry?

  • Acetylocysteina – rozrzedza wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszanie.
  • Bromheksyna – zwiększa ilość śluzu, jednocześnie zmniejszając jego lepkość.
  • Wyciąg z liści bluszczu – rozrzedza śluz, rozkurcza mięśnie oskrzelowe i redukuje uczucie zmęczenia.

O czym jeszcze pamiętać?

Im młodsze dziecko, tym mniej rozwinięte jego mięśnie międzyżebrowe, przez to warto pomagać mu w odkrztuszaniu poprzez lekkie poklepywanie po plecach. Jednocześnie warto zadbać, aby pociecha spała na lekkim podwyższeniu dla główki, gdyż pozwoli to na łatwiejsze wydostanie się wydzieliny. Wszystko to powinno być zwieńczone dbałością o dużą ilość spożywanej wody i płynów ją zawierających, gdyż jej wartość przy infekcjach jest nieoceniona
 

Autor:Autor: gemini.pl; Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license