Ubytek słuchu u dziecka może zakłócać prawidłowy rozwój zdolności komunikacyjnych, niesie także ryzyko zaburzeń umiejętności społecznych i emocjonalnych. Niezwykle ważne jest zatem jak najwcześniejsze rozpoznanie objawów niedosłuchu u dziecka i pilne wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Jakie są rodzaje niedosłuchu u dziecka? 

Niedosłuch u dziecka może mieć różne podłoże. Wyróżnia się wady słuchu wrodzone (dziecko niedosłyszy już w momencie przyjścia na świat) oraz wady nabyte (powstałe w odpowiedzi na działanie niekorzystnego bodźca, np. przebytej choroby czy urazu). 

W zależności od tego, gdzie w drogach słuchowych lokalizuje się zmiana odpowiadająca za wadę słuchu u dziecka, wymienia się: 

 • niedosłuch przewodzeniowy – problem występuje w uchu zewnętrznym lub środkowym i powoduje zaburzenia w przewodzeniu dźwięku; przyczyną może być zatkanie ucha korkiem woskowinowym lub infekcja ucha przebiegająca z wysiękiem,
 • niedosłuch odbiorczy – do uszkodzenia dochodzi na poziomie ślimaka lub nerwu słuchowego; taki rodzaj niedosłuchu mogą powodować m.in.: zapalenie ucha wewnętrznego, uraz, świnka, odra. 

Niedosłuch może mieć także charakter mieszany. 

Klasyfikacja ze względu na głębokość zakłada występowanie niedosłuchu:

 • lekkiego (20–40 dB),
 • umiarkowanego (40–70 dB),
 • znacznego (70–90 dB),
 • głębokiego (> 90 dB).

Niedosłuch u dziecka – objawy 

Rozpoznanie niedosłuchu u dzieci jest dość trudne, zwłaszcza jeśli chodzi o niedosłuch u niemowlaka. Ten w bardzo różny sposób reaguje na bodźce dźwiękowe – może to być np. grymas twarzy, odruch Moro, nagłe wybudzenie z drzemki czy zmrużenie oczu. Brak takich zachowań powinien zaniepokoić rodzica. 

Niedosłuch u starszych dzieci może dawać następujące objawy: 

 • niewyraźna mowa, 
 • problem z rozumieniem mowy innych, 
 • problem z powtarzaniem słów i dźwięków,
 • kłopoty w nauce, 
 • zwiększanie głośności telewizora, 
 • brak reakcji na swoje imię, 
 • brak reakcji na głośne dźwięki. 

Warto zwrócić także uwagę na zachowanie dziecka z niedosłuchem. Maluch może być drażliwy i niespokojny, nadmiernie pobudzony lub przeciwnie – wycofany i przestraszony. Często cierpią na tym kontakty z rówieśnikami, z którymi dziecko nie potrafi nawiązać porozumienia.  

Rodzic powinien dokładnie obserwować swoje dziecko i każde podejrzenie nieprawidłowości bezzwłocznie konsultować z lekarzem pediatrą. 

Niedosłuch u dziecka – leczenie 

Terapia problemów ze słyszeniem u dzieci powinna zostać poprzedzona odpowiednią diagnostyką. Noworodki objęte są programem badań przesiewowych, u starszych dzieci wykonuje się np. audiometrię impedancyjną, otoemisję akustyczną czy badanie ABR. U dzieci starszych i współpracujących przeprowadza się audiometrię tonalną. 

Leczenie jest zależne od przyczyny wady słuchu. Jeśli można ją wyeliminować, terapia jest stosunkowo prosta – wystarczy usunąć ciało obce lub czop woskowinowy z ucha czy wyleczyć infekcję. Sprawa komplikuje się, jeśli mamy do czynienia z niedosłuchem odbiorczym – w tej sytuacji stosuje się aparaty słuchowe lub, w bardziej zaawansowanych przypadkach (gdy niedosłuch jest głęboki, implanty ślimakowe. 

Ważne jest również wsparcie logopedyczne, oraz wykonywanie zaleconych przez specjalistę ćwiczeń mowy i języka. 

Zapraszamy na wizytę obejmującą badanie słuchu w jedym z naszych oddziałów: https://aparaty-sluchowe.info/