Pierwsze okulary korekcyjne dla dziecka

2024-10-10 23:16:00
Pierwsze okulary korekcyjne dla dziecka

Wiele wad wzroku (np. krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm) ujawnia się już w bardzo młodym wieku. Niewykryte pogłębiają się i wpływają na zachowanie dziecka, jego naukę, a nawet przyszłość. Z tego powodu pierwsze badanie wzroku powinno się odbyć już w szóstym miesiącu życia, a kolejne w czasie wyznaczonym przez okulistę. Może on wówczas zalecić zakup okularów korekcyjnych. Jak wybrać odpowiednie i przekonać dziecko do ich noszenia?

Kiedy pierwsze okulary korekcyjne dla dziecka?

Potrzebę zakupu okularów korekcyjnych dla dziecka czasami faktycznie dostrzega specjalista na profilaktycznym badaniu. Częściej jednak to nienaturalne zachowanie malucha sugeruje rodzicom, że coś niepokojącego dzieje się z jego wzrokiem. Warto przy tym zaznaczyć, że dzieci do pewnego wieku nie wiedzą, jak powinny widzieć – dlatego to bardzo ważne, aby zwracać uwagę na poniższe objawy:

  • bóle i łzawienie oczu, 
  • mrużenie powiek lub zbyt częste (nerwowe) mruganie,
  • bóle głowy promieniujące od oczodołów, czoła i skroni,
  • zezowanie jednooczne lub obu oczu naprzemiennie,
  • wykrzywianie głowy podczas oglądania telewizji, grania w gry itd., lub przybliżanie albo odsuwania jej do monitora, książki, rysunku,
  • gubienie się w tekście w czasie czytania albo niechęć do niego wywołana następującym później uciskiem w okolicach oczu,
  • trudność w rozpoznaniu znanych osób, które znajdują się w pewnej odległości,
  • zwracanie uwagi tylko na oddalone przedmioty w trakcie rozmowy,
  • słabe wyniki w nauce i „niezdarność” w sporcie.

Najlepszą reakcją na takie symptomy jest ponowna wizyta u okulisty albo u optometrysty.

  • z filtrem niebieskiego światła,
  • z polaryzacją,
  • fotochromatyczne.

Pierwsze oprawy do okularów dla dziecka?

Odpowiedni dobór oprawek może stanowić dobry sposób na przekonanie dziecka do noszenia pierwszych okularów korekcyjnych lub dziecko zniechęcić. Warto wziąć pod uwagę preferencje dziecka przy wyborze. Jeśli jako rodzice kupicie oprawki, które dziecku się bardzo spodobały, chętniej będzie je nosić. Również dziecko szybciej zaakceptuje okulary, które przypadną do gustu kolegom (a nie rodzicom). Warto więc pozwolić dzieckui na swobodną eksplorację wzorów i kolorów w salonie optycznym. Dodatkowo, oprawki można wygodnie zamówić przez internet, na przykład tutaj, co daje możliwość wyboru spośród wielu modeli bez wychodzenia z domu.

Oczywiście, żeby dziecko zaakceptowało potrzebę noszenia okularów korekcyjnych, muszą być one wygodne podczas noszenia. Dlatego należy zadbać o odpowiednio wyregulowane noski, zauszniki i gumki zabezpieczające. Za małe oprawki powodują ucisk, a nawet ból. Za duże zaś będą się zsuwać i sprawiać, że dziecko nie będzie prawidłowo patrzeć przez szkła.

Konieczność noszenia okularów bywa trudna szczególnie w wieku szkolnym. To zmiana, która nie pozostanie niezauważona przez kolegów, a może wiązać się także z różnymi uwagami z ich strony. Dlatego rodzice, kupując pierwsze okulary korekcyjne dla dziecka, muszą zadbać o odpowiednią atmosferę i komunikację. Ponadto wybierając odpowiednie szkła i oprawki, mogą zminimalizować związany z tym stres.

Autor:Autor: czteryoczy.pl; Zdjęcie dostarcza: czteryoczy.pl; Źródło zdjęcia: unsplash.com