Pomeranian, czyli szpic miniaturowy, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras psów. A to wszystko za sprawą słodkiego wyglądu i wyjątkowej osobowości. Jaki charakter i stosunek do dzieci mają przedstawiciele tej rasy?

Jaki charakter ma pomeranian?

Pomeranian to pies pełen energii i entuzjazmu. Ma żywiołową osobowość. I choć jest on niewielkich rozmiarów, to jest niezwykle pewny siebie. Można by rzec, że czuje się, jak olbrzym, a nie miniaturka.

Mimo że Pomeranian jest jedną z mniejszych ras, nie brakuje mu sprytu. Jest zręczny, łatwo przyswaja nowe komendy i zadania. Z tego powodu szkolenie Pomeraniana może być zarówno satysfakcjonujące, jak i pełne wyzwań. Co ciekawe, mimo tego, że przedstawiciele tej rasy są małe, są doskonałymi stróżami domowymi.  Pomeraniany mają wrodzoną chęć ochrony swojego terytorium i skutecznie reagują na nieznajomych.

Szpice miniaturowe są bardzo żywiołowe i potrzebują dużej dawki ruchu. Jeżeli nie zapewnisz im odpowiedniej aktywności fizycznej, to mogą mieć problemy ze zdrowiem. Bardzo istotna jest też dieta. Wysokiej jakości karma dla Pomeraniana i ruch to profilaktyka otyłości, która niesie za sobą wiele konsekwencji.

Jaki stosunek do dzieci ma pomeranian?

Pomeranian to doskonały partner zabaw dla dzieci. Jego żywiołowy charakter sprawia, że chętnie uczestniczy we wszelkiego rodzaju zabawach, biegając, skacząc i bawiąc się z radością. A jaki ma stosunek do dzieci? Wiele zależy od indywidualnego charakteru danego psa, ale Pomeraniany zazwyczaj dobrze znoszą obecność dzieci. Są cierpliwe, co jest niezwykle istotne, zwłaszcza w obecności małych dzieci. Decydując się na psa, gdy masz dzieci, musisz zadbać o ich wspólne życie. W tym celu stosuj się do kilku podstawowych zasad:

  1. Przyzwyczaj psa do dzieci od małego. Pozwól pupilowi poznać dzieci, bawić się z nimi i spędzać z nimi czas.
  2. Naucz dzieci, jak właściwie obchodzić się z psem. Nauka dzieci szacunku i miłości do zwierząt jest kluczowym elementem harmonijnej relacji. Kształtowanie pozytywnego podejścia do psa sprawi, że będą najlepszymi przyjaciółmi na lata. Wyjaśnij dziecku, że nie wolno ciągnąc psa za ogon, uszy lub sierść, a także że nie wolno go bić.
  3. Bądź czujny, gdy dzieci bawią się z psem. Zwróć uwagę, aby nie zrobiły mu krzywdy.
  4. Nie zostawiaj dziecka samego z psem. Nawet jeśli pies jest spokojny i przyjazny, zawsze istnieje ryzyko, że może się zdenerwować lub przestraszyć.
  5. Nie zmuszaj psa do interakcji z dzieckiem. Jeśli pies nie chce bawić się z dzieckiem, nie zmuszaj go. Może to doprowadzić do agresji lub lęku u psa.
  6. Chwal psa za pozytywne interakcje z dzieckiem. Kiedy pies zachowuje się spokojnie i przyjaźnie w obecności dziecka, pochwal go i daj mu smakołyk.
  7. Zapewnij psu bezpieczną przystań. To miejsce, gdzie może odpocząć w spokoju i nikt nie będzie mu przeszkadzał podczas odpoczynku.
  8. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do relacji psa i dziecka, skonsultuj się z behawiorystą. Specjalista pomoże ci opracować plan, który zapewni bezpieczeństwo i komfort twojej rodziny.