Dziecięce prace plastyczne to nie tylko sposób na uzewnętrznienie swojej wyobraźni, ale także wspaniała okazja do rozwijania umiejętności manualnych i kreatywności oraz obserwowania i eksplorowania świata wokół siebie. Każda pora roku dostarcza niezliczonych inspiracji do powstawania dzieł wykonywanych kredkami, farbami, z użyciem kolorowego papieru, plasteliny czy nawet darów natury. Sprawdź, jak zmienność pór roku może stać się natchnieniem do tworzenia oryginalnych prac plastycznych.

Wycinanie, lepienie, malowanie, rysowanie, wydzieranie… Nie ma lepszego sposobu na to, aby tzw. motoryka mała, czyli umiejętności i zdolności związane z precyzyjnymi ruchami palców dłoni oraz kontrolą nad mięśniami, stawała się coraz doskonalsza. Dziecko, które w okresie przedszkolnym chętnie i często wykonuje różnorodne prace plastyczne, w szkole łatwiej i szybciej uczy się pisać, sprawnie wiąże sznurowadła i bez kłopotów zapina nawet najmniejsze guziki.

Przywitaj pierwszy dzień jesieni!

Złota polska jesień dostarcza niesamowitych wrażeń wizualnych. Warto wykorzystać ten czas na rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci. Każdy spacer po parku czy po lesie to okazja do podziwiania niesamowitych kolorów liści na drzewach i płowiejących traw, które dodatkowo skąpane są w ciepłym i miękkim świetle słonecznym – tak różnym od tego, do którego przyzwyczaiło nas lato.

Już sama obserwacja przyrody staje się doskonałą inspiracją do wykonywania rozmaitych prac plastycznych. Często jednak ze spacerów wracamy nie tylko syci wrażeń, ale i niosąc ze sobą kolorowe liście, kasztany, żołędzie, kawałki kory, mchu czy bukiet suchych traw albo ostatnich tegorocznych polnych kwiatów. Wszystkie te dary natury można wykorzystać do komponowania płaskich i przestrzennych kompozycji.

Liście, kwiatostany i część traw warto podsuszyć między kartkami książek – łatwo będzie je przylepić do kartki z bloku jako element oryginalnych wyklejanek. Pozostałe, wstawione do wazonu, mogą cieszyć oczy przez długie miesiące.

Nadeszła jesień? Zobacz inspiracje na: https://mocpisania.pl/moc-klejenia/pierwszy-dzien-jesieni-%F0%9F%8D%82%F0%9F%8D%81%E2%9D%97/

Jesień to również czas dyń! Możecie wybrać się na targ i wybrać kilka dorodnych egzemplarzy do przygotowania halloweenowych lampionów.

Zima, zima! Jak ją przywitać?

Długie zimowe wieczory można wykorzystać na tworzenie pięknych prac plastycznych. Czy da się namalować albo narysować zimę, skoro jest biała? Oczywiście! Kolorowe bloki rysunkowe oraz lekceważona zwykle biała kredka lub farba to doskonały komplet do stworzenia zimowego krajobrazu.

Nieocenione przy rysowaniu zimy będą kredki akwarelowe, które zamiast twardego grafitu mają wodorozcieńczalny i wilgotny pigment. Umożliwiają one tworzenie szczegółowych kolorowych rysunków z dużą ilością detali oraz idealnie sprawdzają się podczas rysowania drobnych elementów – można więc wykorzystać je np. podczas rysowania płatków śniegu.

Zobacz, jak stworzyć zimowe krajobrazy: https://mocpisania.pl/moc-rysowania/zimowe-prace-plastyczne/

Śnieżynki można także wyciąć z białego papieru – to przy okazji doskonałe ćwiczenie manualne, rozwijające precyzję i cierpliwość – a następnie pokolorować je lub ozdobić brokatem.

Na pracy plastycznej o tematyce zimowej warto też wykorzystać kawałki waty, z której można stworzyć puszyste zaspy, po których majestatycznie będzie stąpał biały niedźwiedź. Nie zapominajmy też o bałwanach – technika, dzięki której pojawią się na kartce jest obojętna. Ważne, żeby zimowy wolny czas spędzić na poznawaniu i testowaniu różnych technik artystycznych, co znacząco wpływa na rozwój kreatywności.

Wszyscy kochamy wiosnę! Jakie prace plastyczne zrobić z dzieckiem?

Kiedy wiosną przyroda budzi się do życia, warto obudzić też dziecięcą kreatywność i zachęcić młodych adeptów sztuki do tworzenia prac plastycznych nią inspirowanych.

Pierwsze wiosenne kwiaty same w sobie stanowią doskonały temat do rysowania, malowania czy tworzenia wycinanek. Równie wdzięczne jak motywy florystyczne są motywy związane z wiosenną fauną: inspiracji dostarczają choćby coraz głośniejsze ptaki.

Nieodłącznym elementem wiosennej symboliki jest Pani Wiosna – personifikacja tej najpiękniejszej pory roku, którą przedstawić można nie tylko w otoczeniu roślin i zwierząt, ale przede wszystkim w pomysłowej kreacji. Taka zabawa w projektanta mody to doskonały trening twórczego myślenia.

Nie zapominajmy, że podczas wiosennych spacerów dzieci mogą zbierać różne naturalne materiały, takie jak liście, kwiaty, gałązki i kamienie. Można je wykorzystać do stworzenia kolorowych kolaży.

Wakacje to wypoczynku czas, ale co robić, gdy trzeba zostać w domu?

Wakacje to czas zabawy i relaksu, ale nie zawsze możemy wyjechać. Dlatego warto mieć pomysły na kreatywne prace plastyczne, które umilą czas spędzany w domu.

Marząc o wypoczynku na plaży można zrobić pracę plastyczną inspirowaną podwodnym światem. Kształty morskich i oceanicznych zwierząt i roślin bardzo działają na wyobraźnię. Zamiast rysować czy malować, można tym razem sięgnąć po plastelinę. Koniki morskie, ośmiornice, kolorowe ryby czy rozgwiazdy ożyją w trójwymiarowych formach albo jako elementy wylepianki stworzonej na kartce.

Jeśli oczekiwanie na wakacyjny wyjazd bardzo się dłuży albo jest on już tylko wspomnieniem, warto zaproponować dzieciom stworzenie własnej książki obrazkowej - opisanie oraz zilustrowanie różnych przygód, o których marzą albo które najbardziej zapadły im w pamięć na pewno umili czas.

I jeszcze więcej inspiracji znajdziesz na mocpisania.pl

Prace plastyczne wykonywane razem z dzieckiem to nie tylko zabawa, ale także okazja do budowania więzi i rozwijania licznych sprawności i umiejętności. Niech kreatywność będzie częścią każdej pory roku i każdego dnia w życiu twojego dziecka.