Wózek 2w1, a wózek 3w1 - wady, zalety i różnice

2022-11-30 22:19:00
Wózek 2w1, a wózek 3w1 - wady, zalety i różnice

Wybór wózka dla dziecka to nie lada wyzwanie - wszak chcielibyśmy zadbać o to, by pojazd naszego malucha był jak najbardziej bezpieczny, solidnie wykonany, a przy tym lekki i najlepiej, gdyby służył nam przez kilka lat. Spory asortyment zarówno sklepów stacjonarnych, jak i internetowych nie ułatwia nam podjęcia decyzji. Czym więc różnią się wózki 2w1 od 3w1 i jakie są wady oraz zalety wszystkich tych zestawów? Czytajcie dalej!

Wózek 2w1

Zestawy 2w1 zawierają gondolę i spacerówkę. Nie ma odgórnie narzuconego limitu wieku, do którego dziecko może jeździć w gondoli, natomiast zwykle jest to około pół roku. Po tym czasie maluch zdecydowanie bardziej zaczyna interesować się otoczającym go światem i domaga się jeżdżenia w pozycji siedzącej - wtedy właśnie przechodzimy na spacerówkę. Idealna spacerówka rozkłada się do pozycji leżącej, by dziecko mogło wygodnie drzemać w czasie spacerów. Tyle z teorii.

Wózki 2w1 zazwyczaj występują w zdecydowanie bogatszej ofercie, niż zestawy 3w1. Często jest też tak, że istnieje możliwość dokupienia specjalnych adapterów i fotelika pasującego do stelaża danego modelu wózka, dzięki czemu jesteśmy w stanie przekształcić wózek 2w1 na 3w1.

Wózek 3w1

Oprócz gondoli i spacerówki, zestawy 3w1 zawierają również fotelik samochodowy, czyli tzw. łupinę. Z reguły są wybierane przez rodziców, którzy za jednym zamachem chcą zakupić więcej rzeczy i choć częściowo mieć z głowy kompletowanie dziecięcej wyprawki. Ale, ale! Wiele modeli wózków 3w1 zawiera foteliki samochodowe, które nie były poddawane testom zderzeniowym i w praktyce są najzwyklejszymi "antymandatami"! Nieodpowiedni fotelik nie chroni odpowiednio dziecka, a wręcz przynosi wiecej szkody, niż pożytku. Jeśli już decydujesz się na zakup wózka 3w1, koniecznie odwiedź konkretny salon, w którym będziesz mogła skorzystać z pomocy doradcy klienta i wypytać o wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem Twojego malucha.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka?

Przede wszystkim zapytaj sama siebie, czego oczekujesz. Jeśli planujesz przewozić wózek w samochodzie, często będziesz wyruszać w drogę bez asysty partnera, a Twoje auto nie ma ogromnego bagażnika, wybierz zestaw, który będzie lekki i kompaktowy. Wózek z lekkim stelażem to również ogromne uproszczenie dla osób mieszkających w blokach, bo wiem nie zawsze jest możliwość pozostawienia wózka na parterze w wózkowni/rowerowni i niestety trzeba nosić wózek po schodach. Dzięki lekkiemu stelażowi wygodniej zapakujesz wózek przed podróżą. Jeżeli niezbyt często będziesz transportować wózek, nie musisz zwracać uwagi na to kryterium. Kardynalnym błędem przy wyborze wózka jest kierowanie się wyłącznie względami estetycznymi - czasami najpiękniejszy wózek okazuje się okrutnie ciężki i niewygodny.

Drugą ważną kwestią są koła. Jeśli jesteś amatorką leśnych spacerów, a w Twojej okolicy większość stanowią nieutwardzone lub dziurawe drogi, wybierz wózek z dobrą amortyzacją i dużymi, pompowanymi kołami.

Jeżeli natomiast mieszkasz w centrum miasta, a spacerować będziesz głównie po parku, gdzie są równiutkie ścieżki, wystarczy wózek, który przednie koła ma mniejsze, a tylne większe. I mogą być one piankowe lub żelowe.

Jaki budżet przeznaczyć na wózek?

Wózki dziecięce mają ogromną rozpiętość cenową. Nowy wózek 2w1 i 3w1 kupimy już za około tysiąc złotych (np. Kinderkraft Moov), natomiast możemy trafić również na modele kosztujące po kilkanaście tysięcy (np. Cybex Priam 4.0). Przekalkuluj zatem ile pieniędzy jesteś w stanie wydać na wózek i albo szukaj czegoś z danej półki cenowej, albo przejrzyj ogłoszenia dotyczące sprzedaży wózków z drugiej ręki. Nie jest to niczym złym! Po prostu, jeśli wpadnie Ci w oko model, który w sklepie kosztuje na tyle dużo, że nie jesteś w stanie wydać aż takiej sumy, poszukaj używanego egzemplarza - często można kupić wózek w świetnym stanie za nawet mniej, niż pół ceny rynkowej.

Jakie dodatkowe akcesoria powinien zawierać wózek?

Zestawy 2w1 i 3w1 zwykle zawierają jeszcze kilka fajnych i przydatnych bajerów. W kategorii rzeczy użytecznych warto wymienić torbę. Będziesz ją zabierała ze sobą wszędzie, nawet na szybkie zakupy z dzieckiem, więc dobrze by było, gdyby torba do wózka  była naprawdę solidna. Powinna mieć mocny pasek uszyty z kilku warstw materiału lub z ekoskóry, dzięki czemu nie zerwie się pod wpływem ciężaru (a dzieciakowa torba swoje waży, przecież musisz do niej spakować pieluchy, nawilżane chusteczki, ubrania na zapas, często i mleko modyfikowane, termos z wodą, butelkę), i dodatkowo powinna być pojemna. Ja wiem, że małe torby zdecydowanie lepiej się prezentują, ale niestety w tym przypadku warto odłożyć nasze osobiste preferencje na bok.

Drugim pożytecznym wózkowym bajerem jest koszyk umieszczony na stelażu pod wózkiem. Dobrze, jeśli jest duży, zapinany na zamek i nieprzemakalny. Na początku może nie będziesz z niego zbyt często korzystała, ale uwierz mi na słowo, że się przydaje. Schowasz tam koc i zabawki, a także skorzystasz z niego na zakupach.

Dla niektórych równie użytecznym gadżetem jest również cup holder dopinany do rączki wózka. Nie każdy jest amatorem ciepłych napojów, ale jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez kubka ulubionej małej czarnej, zdecydowanie pokochasz ten drobiazg. Dzięki niemu będziesz mogła rozkoszować się gorącą kawą również w czasie zimowych spacerów!

U mnie poza tym wszystkim, świetnie sprawdziły się mufki, czyli ocieplacze przypinane do rączki wózka, w które wkładamy dłonie, by nam nie zmarzły. Czasami jedna para rękawiczek to za mało i dobrze byłoby mieć możliwość ogrzania rąk podczas przechadzki z dzieckiem.

Więcej o akcesoriach dla dzieci poczytasz na blogu fajny-urwisek.pl

            Reasumując, by dokonać właściwego wyboru wózka, warto przemyśleć, czego oczekujemy, gdzie będziemy spacerować, czy musimy go znosić po schodach i pakować do auta, jaki budżet jesteśmy w stanie na niego przeznaczyć i czy chcemy osobno kupić bezpieczny fotelik, czy zaufamy temu z zestawu 3w1.
Zestawy 3w1 od 2w1 różnią się właśnie tylko obecnością fotelika, który również powinien być dobierany z jak największą uwagą i starannością, dlatego skorzystaj z pomocy fachowca. Wybierz mądrze! I ciesz się wspólnymi, rodzinnymi spacerami. Powodzenia!

Autor:Autor: vexpi.pl; Zdjęcie dostarcza: vexpi.pl