- Wózki dziecięce
- Foteliki
- Łóżeczka
- Krzesełka
- Pojazdy na akumulator
- Zabawki
- Zabawki ogrodowe
- Nowości
- Promocje
- Wyprzedaż
- Spacerówki do 22 kg
- Wózki 3w1 do 2000 zł
- Blog
Wypadanie włosów po ciąży – jak z nim walczyć?
2025-01-07 20:01:00
Wypadanie włosów to zjawisko naturalne, które dotyczy wszystkich ludzi. Codziennie tracimy około 100-150 włosów, taka ilość nie powinna budzić niepokoju. Problem pojawia się, gdy włosów wypada znacznie więcej – znajdujemy je na poduszce, ubraniach, w wannie, a na głowie pojawiają się łyse obszary. Dlaczego tak się dzieje? Czy istnieją skuteczne sposoby na porost włosów? Dlaczego wzmożone wypadanie włosów występuje po porodzie?
Wypadanie włosów – przyczyny
Włosy są istotnym elementem urody, szczególnie dla kobiet. Ich przerzedzenie i nadmierne wypadanie może prowadzić do licznych kompleksów i stresu. Przyczyny wypadania włosów są bardzo zróżnicowane, dlatego w przypadku niepokojących objawów warto skonsultować się ze specjalistą. Lekarz może zlecić badania, które pomogą ustalić źródło problemu. Najczęstsze przyczyny przerzedzenia włosów to:
-
Problemy z tarczycą,
-
Niedobory witamin i składników mineralnych,
-
Zaburzenia hormonalne,
-
Źle zbilansowana dieta, pozbawiona ważnych substancji,
-
Przyjmowanie niektórych leków,
-
Zbyt inwazyjne zabiegi fryzjerskie, np. rozjaśnianie,
-
Nieodpowiednia pielęgnacja,
-
Choroby skóry głowy, np. łojotokowe zapalenie skóry, grzybica skóry, łysienie plackowate.
Wypadanie włosów po ciąży – dlaczego tak się dzieje?
W okresie ciąży włosy są zazwyczaj błyszczące, gęste i mocne, a ich wypadanie jest znacznie ograniczone. Niestety, po porodzie stan ten ulega zmianie. U wielu kobiet występuje łysienie poporodowe (telogenowe), które wynika z hormonalnych zmian zachodzących w organizmie. W czasie ciąży poziom estrogenów rośnie, co pozytywnie wpływa na wygląd i kondycję włosów. Po porodzie poziom tych hormonów spada, wracają do normy, a jednocześnie rośnie poziom prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka. Takie zmiany mają duży wpływ na cykl wzrostu włosów. Wysoki poziom estrogenów wydłuża fazę wzrostu, przez co włosy wolniej przechodzą w fazę spoczynku, a to zmniejsza ich wypadanie. W ciągu 2-3 miesięcy po porodzie wiele włosów przechodzi w fazę spoczynku, co skutkuje ich nadmiernym wypadaniem. Proces ten trwa zazwyczaj 6-9 miesięcy i mija samoistnie. U niektórych kobiet łysienie poporodowe może trwać przez cały okres karmienia piersią z powodu utrzymującego się wydzielania prolaktyny.
Łysienie po ciąży – przyczyny
Zmiany hormonalne to nie jedyna przyczyna przerzedzenia włosów po porodzie. W tym okresie wiele kobiet nie ma czasu na wartościowe jedzenie i odpowiednie układanie diety. To powoduje, że pojawiają się niedobory istotnych witamin i minerałów, takich jak witamina B12, witamina D3, witamina C, białko, magnez, żelazo. Inną przyczyną jest przewlekłe zmęczenie, brak snu i nadmierny stres. Panie są stale niewyspane, wyczerpane opieką nad maleństwem. To odbija się na kondycji całego organizmu, powoduje również, że włosy stają się słabe, matowe i wypadają w większej ilości.
Regeneracja włosów po ciąży
Choć włosy zazwyczaj przestają wypadać kilka miesięcy po porodzie, warto podjąć działania, które wspomogą ich regenerację. Istnieje wiele sposobów, które mogą przyspieszyć wzrost włosów, poprawić ich odżywienie i wzmocnić kondycję. Na rynku dostępne są specjalne preparaty oraz witaminy dla kobiet karmiących piersią, które skutecznie pomagają w walce z tym problemem. Dostępne na rynku witaminy wspierają porost nowych włosów, poprawiają kondycję gruczołów i cebulek łojowych. W skład takich preparatów często wchodzą aminokwasy na włosy (cysteina, metionina), biotyna, witaminy z grupy B, cynk, miedź oraz selen. Należy pamiętać o regularnym stosowaniu suplementów przeciwko nadmiernemu wypadaniu włosów i wykazać cierpliwość – efekty pojawią się dopiero po kilku miesiącach systematycznej suplementacji. Oprócz witamin warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Polecane są delikatne produkty do pielęgnacji włosów, o działaniu wzmacniającym, które przyspieszą porost włosów. Dobrą opcją są również ampułki i wcierki z aktywnymi składnikami. Do rozczesywania włosów warto używać miękkiej, delikatnej szczotki. Pobudzenie mieszków włosowych wspomaga także masaż skóry głowy. W tym okresie warto zrezygnować z zabiegów takich jak rozjaśnianie, które może dodatkowo osłabić cebulki włosowe. Nie można zapomnieć o odpowiednim żywieniu – w codziennej diecie powinny znaleźć się produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, chude mięso, ryby, orzechy oraz oleje roślinne. Zbilansowana dieta to dobry sposób na silne, lśniące włosy.
Kerabione Mama – witaminy na wypadanie włosów
Wypadanie włosów po porodzie to naturalny proces, którego nie da się całkowicie zatrzymać. Można jednak zadbać o to, aby włosy były zdrowe, błyszczące i wyglądały pięknie. Oprócz diety, odpoczynku i redukcji stresu, dobrym rozwiązaniem na wzmocnienie włosów po porodzie są suplementy. Jednym z takich preparatów jest Kerabione Mama. To popularne i polecane tabletki przeciw wypadaniu włosów, które zawierają składniki wspierające ich kondycję. Preparat jest bezpieczny zarówno dla kobiet w ciąży, jak i karmiących piersią. W składzie Kerabione Mama znajdują się m.in. aminokwasy siarkowe, które są podstawowymi składnikami struktury włosów, a także biotyna, selen, cynk, miedź, jod, kwas foliowy, żelazo oraz witaminy z grupy B. Te składniki biorą udział w procesie wzrostu włosów, są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Preparat nie zatrzyma wypadania włosów związanych z ich cyklem wzrostu, przyspieszy odrost nowych włosów (tzw. baby hair) i poprawi ich kondycję. Aby zauważyć pozytywne efekty, Kerabione Mama należy stosować przez co najmniej 3 miesiące.
Wypadanie włosów po ciąży jest zjawiskiem naturalnym, wynikającym z przemian hormonalnych, zmęczenia oraz zmienionych nawyków żywieniowych. Proces jest czasowy, warto podjąć działania, które wspomogą regenerację włosów i przyspieszą ich wzrost. Tabletki na wypadanie włosów, stosowanie odpowiedniej pielęgnacji oraz zdrowa dieta to najważniejsze elementy dbania o kondycję włosów po porodzie.