Czy wiesz, że zaparcia u dzieci mogą być powodowane nadmiernym stresem? Dowiedz się, czym są zaparcia nawykowe u dzieci i jak można pozbyć się tej kłopotliwej i bolesnej dolegliwości.

Zaparcie nawykowe u dzieci?

Z uwagi na przyczynę wystąpienia zatwardzenie dzieli się na kilka grup. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że stres może powodować poważne, a nawet przewlekłe zaparcia. Powód ten nabiera szczególnej wagi u dzieci – takie zaparcia określa się mianem zaparć nawykowych. Przy zaparciach nawykowych dziecko może w świadomy sposób unikać wypróżnienia, w wyniku czego następuje rozluźnienie napięcia mięśniowego w jelicie grubym. To z kolei sprawia, że w jelicie grubym mogą zmieścić się większe ilości zalegającego kału.

Jak już wspomnieliśmy, przyczyną zaparć nawykowych u dzieci bardzo często jest stres, nierzadko jednak są to także inne uczucia i emocje, które bezpośrednio lub pośrednio mogą wywoływać stres. Zalicza się do nich np.:

  • strach przed bólem w czasie wypróżniania
  • obrzydzenie lub niechęć
  • niechęć załatwiania się poza domem

Wzmożone napięcie nerwowe zwiększa ryzyko pojawienia się bolesnych zaparć u dziecka, może to być spowodowane np. ważnymi wydarzeniami, jak rozpoczęcie nauki w szkole. W niektórych przypadkach powodem zaparć nawykowych są też problemy emocjonalne takie jak konflikty w rodzinie lub grupie rówieśniczej.

Jak objawiają się zaparcia nawykowe?

Charakterystycznym objawem wszystkich zaparć jest zbity, twardy i suchy stolec. Ponadto dzieci cierpiące na zaparcia nawykowe mogą mieć następujące objawy ogólne:

  • senność
  • bóle głowy
  • ociężałość
  • uczucie pełności w brzuszku

Jak leczyć zaparcia nawykowe u dzieci?

Z zaparciami nawykowymi u dzieci nie zawsze poradzisz sobie za pomocą korekty diety czy samą aktywnością fizyczną. Jednym z zalecanych preparatów jest Xenna Balance Junior. Xenna dla dzieci to wyrób medyczny, który poprawia pracę jelit dziecka. Substancją aktywną preparatu jest makrogol 3350, który nie jest wchłaniany w krwioobiegu, nie powoduje bólów brzucha i nie podrażnia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Xenna Balance Junior może być stosowana u dzieci już od 6 miesiąca życia.

Xenna Balance Junior należy dawkować od 2 do 6 saszetek na dobę – wszystko zależy od wieku Twojej pociechy. Xenna Junior służy do przygotowania roztworu, który następnie należy wypić. Środek ma, pomarańczowy smak, który z pewnością przypadnie do gustu każdemu dziecku.

Zaparcia nawykowe u dzieci mogą być naprawdę poważną i kłopotliwą dolegliwością. Jeśli Xenna Balance Junior nie przyniesie rezultatów, konieczne udaj się do lekarza pediatry, który przeprowadzi wywiad i przepisze środki zmiękczające stolec oraz ułatwiające wypróżnianie. Spraw ulgę swojemu dziecku i pozbądź się zaparć ze stresu!

„Możliwe działania niepożądane Xenna Balance Junior: W przypadku stosowania dawek wymaganych do osiągniecia efektu terapeutycznego, nigdy nie odnotowano żadnych działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, burczenie w brzuchu, bóle brzucha, nudności i lekkie biegunki (szczególnie na początku stosowania). Rzadko występują reakcje uczuleniowe (wysypka lub pokrzywka).”