Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Zakup fotelika samochodowego to bez wątpienia jedno z największych wyzwań, jakim sprostać muszą młodzi rodzice. Nie wystarczy bowiem wiedzieć, jaką wybrać firmę; jaki kolor, kształt, rozmiar, wysokość fotelika samochodowego - często nawet wysoka cena nie jest gwarancją jego bezpieczeństwa oraz dobrej jakości. Na co trzeba przede wszystkim zwracać uwagę, planując zakup fotelika samochodowego? Czym się wyróżniają najlepsze modele fotelików dziecięcych? Już wyjaśniamy, mając nadzieję, że dzięki temu zaoszczędzimy wam stresu związanego z zakupem fotelika samochodowego dla waszej pociechy i ułatwimy dokonanie jedynego słusznego wyboru w tej kwestii.

Podstawowe kategorie najlepszych fotelików samochodowych - certyfikowanych i testowanych.

Warto mieć świadomość, że podstawowym kryterium, jakim powinniście kierować się, wybierając fotelik samochodowy jest jego dopasowanie do wagi i wieku dziecka. Przeglądając ofertę sklepów z artykułami dziecięcymi, z pewnością zauważycie, że zgodnie z rozporządzeniem ECE R44 wyróżnia się pięć podstawowych kategorii fotelików samochodowych:

  1. Grupa 0 (do 10 kg, wiek od urodzenia do 6-9 miesięcy)

  2. Grupa 0+ (do 13 kg, wiek od urodzenia do 12-15 miesięcy)

  3. Grupa I (9-18 kg, wiek 9 miesięcy-4 lata)

  4. Grupa II (15-25 kg, wiek 4-6 lat)

  5. Grupa III (22-36 kg, wiek 6-12 lat).

Jakie najlepsze foteliki samochodowe montowane tyłem, czy przodem?

Pierwszy fotelik samochodowy dla noworodka powinien być wyjątkowy bezpieczny i nie obciążać jego wątłego jeszcze kręgosłupa. Dla starszego już dziecka, w okolicach pierwszego roku życia warto wybrać model fotelika samochodowego z przedziału wagowego 0-18 kg lub 9-18 kg, najlepiej takiego z uniwersalną bazą ISOFIX. Kiedy w macie w planach zakup fotelika samochodowego dla młodszego przedszkolaka, powinniście zastanowić się nad zakupem wygodnego modelu obrotowego, który ma możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia oraz wysokości zagłówka. Co warto wybrać dla dzieci starszych w przedziale wiekowym 4-6 lat, które mogą podróżować w aucie już przodem w kierunku jazdy? Polecamy zakup fotelików samochodowych z dodatkowymi funkcjami bezpieczeństwa, które ochronią malucha w razie nagłego hamowania lub kolizji na drodze. Dobrze dopasowany fotelik samochodowy z ostatniej kategorii wagowej powinien wystarczyć dziecku do osiągnięcia 150 cm wzrostu, czyli granicy, do której trzeba podróżować w foteliku zgodnie z przepisami prawa.

Parametry i wyposażenie beziecznego fotelika samochodowego

Planując zakup fotelika samochodowego, należy zwracać uwagę nie tylko na jego kategorię i producenta, ale też charakterystyczne parametry i elementy wyposażenia. Zdaniem ekspertów najlepsze foteliki dla dziecka to takie o wadze około 4-5kg i foteliki samochodowe montowane sprawnie za pomocą systemu ISOFIX.

Foteliki dziecięce do samochodu – jak wybrać odpowiednie?

Foteliki samochodowe renomowanych producentów wyróżniają się kilkustopniową regulacją siedziska oraz zagłówka i zdejmowanym oparciem (dotyczy modeli dla dzieci, które mają już więcej niż 135 cm wzrostu). Najlepiej oceniane foteliki samochodowe mają zazwyczaj zagłówek w kształcie litery V, 5-punktowe bezpieczeństwa, jak również podwójny system montażu (pasy samochodowe + system ISOFIX), a nawet dodatkowy pas mocujący, czyli Top Tether. Jeśli lubicie korzystać z nowoczesnych rozwiązań i prowadzicie jako rodzice bardzo aktywny tryb życia, powinniście rozważyć zakup modelu fotelika samochodowego, który można wpinać do stelażu wózka - to bardzo sprytne i sprawdzone rozwiązanie zwłaszcza w podróży.

Cechy bezpiecznego i dobrej jakości fotelika samochodowego, fotelika RWF montowanego tyłem do kierunku jazdy.

Decydując na wybór fotelika samochodowego, priorytetowo potraktujcie kwestię jego bezpieczeństwa - tutaj szczególnie godne uwagi są modele z wysokimi wynikami w crash testach takich jak np. niemiecki ADAC oraz szwedzki Test Plus dla RWF. Polecamy wam również foteliki samochodowe posiadające homologację i-Size, które idealnie dopasowują się do sylwetki dziecka i zapewniają mu należytą ochronę podczas podróży. Naprawdę dobry fotelik samochodowy to taki, który jest łatwy w obsłudze dla rodziców i wygodny dla małych pasażerów.

Jak widać, podczas zakupu fotelika należy brać pod uwagę wiele aspektów na czele z bezpieczeństwem, komfortem dziecka w podróży, choć istotna jest również funkcjonalność i wygoda użytkowania takiego siedziska samochodowego.

Warto zobaczyć: