Fotelik samochodowy to sprawdzony sposób na ochronę dziecka podróżującego autem przed skutkami gwałtownego hamowania czy nagłego zderzenia. Niestety nawet najlepszej jakości fotelik samochodowy nie okaże się dla waszej pociechy w 100% bezpieczny, jeśli nie będziecie przestrzegali zasad prawidłowego montażu tego artykułu ułatwiającego przewożenie małoletnich pasażerów. O czym trzeba pamiętać, montując w samochodzie fotelik dziecięcy? Warto zapoznać się uważnie z poniższymi wskazówkami, by mieć pewność, że właściwie wykorzystujemy możliwości i funkcje wybranego przez siebie fotelika samochodowego dla dziecka.

Prawidłowa instalacja fotelika samochodowego

Przed montażem fotelika samochodowego należy sprawdzić, czy dany model pasuje do wybranego miejsca w waszym pojeździe, czy kanapa ma odpowiednią długość oparcia i siedziska, czy samochód posiada zaczepy ISOFIX oraz, czy jego 3-punktowe pasy są należytej długości. Warto wiedzieć, że są trzy podstawowe sposoby montażu fotelika samochodowego: za pomocą standardowych pasów bezpieczeństwa, za pomocą systemu ISOFIX i za pomocą bazy ISOFIX. Aby zamontować fotelik samochodowy z wykorzystaniem pasów bezpieczeństwa, należy umieścić go na kanapie auta uwzględniając prawidłowy kierunek jazdy, posadzić dziecko w foteliku i starannie zapiąć maluchowi pasy. Pamiętajcie, by pasy szelek były ustawione równo do linii ramion dziecka, zaś nakładki na pasy wyprostowane, aby nie mogły się zaginać i nie uciskały dziecka. Na koniec należy zapiąć fotelik, wykorzystując do 3-punktowy pas bezpieczeństwa, który jest zamontowany na tylnej kanapie samochodu. Drugim, bardzo popularnym sposobem montażu fotelika samochodowego jest wykorzystanie systemu ISOFIX, czyli dwóch prostych haczyków znajdujących się między kanapą a oparciem fotela i przymocowanych bezpośrednio do nadwozia. Taki system od 2011 roku jest montowany we wszystkich samochodach dostępnych w sprzedaży. W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem klientów cieszą się foteliki samochodowe z bazą ISOFIX. Taka baza to rodzaj specjalnej platformy, którą montuje się w samochodzie na stałe, a podczas przemieszczania się, wypina się wyłącznie nosidełko. Montowanie fotelika samochodowego powinno odbywać się zgodnie z instrukcją jego producenta, jeśli zaś macie wątpliwości, jak się za to zabrać, warto poprosić o pomoc sprzedawcę wybranego przez was modelu.

Najbezpieczniejsze miejsca do montażu fotelików samochodowych

Zdaniem ekspertów optymalnym miejscem na montaż fotelika samochodowego jest tylna kanapa auta, a dokładnie jej środkowy fotel (jest on najmniej narażony na skutki bocznych zderzeń). Niestety umiejscowienie fotelika w tym miejscu jest niemożliwe, jeśli weźmiemy pod uwagę modele fotelików samochodowych na pasy bezpieczeństwa lub takie ze złączami ISOFIX. Pierwszy fotelik dla dziecka warto zamontować na miejscu leżącym bezpośrednio za siedzeniem pasażera z prawej strony. Rodzicom przewożącym w samochodzie dwoje dzieci zalecamy umiejscowienie drugiego fotelika z tyłu, bezpośrednio za fotelem kierowcy. Czy fotelik samochodowy można też zamontować z przodu? Tak, ale wcześniej należy dezaktywować poduszkę powietrzną, która chroni fotel pasażera (wyłącznik znajdziecie w przednim schowku bądź na centralnej części konsoli kierownicy). Jeśli zdecydujecie się na montaż fotelika z przodu, pamiętajcie, że należy umieścić go tyłem do kierunku jazdy. Tutaj najlepiej sprawdzą się wysokiej klasy foteliki RWF przystosowane do jazdy tyłem np. fotelik samochodowy Rotario 2021 RWF easyGO albo fotelik NANO-FIX0-18 kg RWF I-size 4baby. W ogóle trzeba mieć świadomość, że dziecko ze względów bezpieczeństwa powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy najdłużej jak to tylko możliwe.

Gdzie powinien siedzieć w samochodzie dorosły opiekujący się dzieckiem?

Kiedy z dzieckiem jedzie samochodem więcej niż jedna osoba, opiekun powinien zająć miejsce pasażera na przednim fotelu – jest ono szczególnie bezpieczne i chronione przez poduszki powietrzne, napinacze pasów oraz samą konstrukcję samochodu. Gdyby w trakcie jazdy samochodem doszło do wypadku, opiekun nie zrobi krzywdy podróżującemu z nim maluchowi wskutek działania siły bezwładności na swoje ciało.

Najlepsze modele fotelików samochodowych dla niemowląt i juniorów

Fotelik samochodowy powinien być dopasowany nie tylko do modelu samochodu, ale również do wzrostu i wagi przewożonego w nim dziecka. Wybierając fotelik samochodowy dla swojej pociechy, postawcie na bezpieczne i nowocześnie zaprojektowane modele od znanych producentów np. Britax Romer Premium, 4baby, Coto Baby, Colibro, czy easyGO. Pamiętajcie, że gwarancją bezpieczeństwa i komfortu waszego dziecka jest wybór fotelika samochodowego z crash testami, oparciem w kształcie litery V z łatwą regulacją oraz wyjmowanym oparciem (w przypadku dzieci mających już powyżej 135 cm wzrostu).

Warto zobaczyć: