Z zakupem i użytkowaniem fotelika samochodowego wiąże się wiele wątpliwości i kwestii dotyczących zarówno bezpieczeństwa, jak i komfortu podróży małych pasażerów. Nie wystarczy, że wybierzecie model z odpowiedniej kategorii i posiadający pasujące wam paramenty i wyposażenie. Pamiętajmy, że trzeba na bieżąco sprawdzać, czy wasze dziecko nie wyrosło już ze swojego fotelika samochodowego i wiedzieć, jakie wymiary oraz cechy powinien mieć kolejny, większy model dla niego. Co należy uwzględniać podczas zmiany fotelika samochodowego? Zapraszamy do lektury naszych bezcennych wskazówek.

Foteliki samochodowe i ich kategorie wagowe - kiedy dziecko z nich wyrasta?

Dla dzieci od pierwszych dni życia przeznaczone są foteliki samochodowe z grupy 0+, które zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego mocuje się tyłem do kierunku jazdy. Takie siedzisko należy wymienić, kiedy dziecko będzie ważyć więcej niż 13 kg, a jego główka zacznie wystawać z fotelika. Jeśli zauważycie jakiekolwiek trudności z zapięciem pasów bezpieczeństwa, oto kolejny znak, że konieczna jest wymiana fotelika na większy – czyli np. z grupy 9-18 kg, albo 9-25 kg. Kiedy wasza pociecha ukończy 4 lata i ma już powyżej 105 cm wzrostu, nadchodzi pora na przesadzenie jej na większy fotelik - z kategorii 15-36 kg, gdzie podróżuje się już tylko przodem do kierunku jazdy. Wybierając fotelik samochodowy dla dziecka, kryterium podstawowym jest tutaj waga i wzrost, a nie wiek dziecka, bo przecież maluchy rosną oraz rozwijają się w różnym tempie.

Ogólne zasady zmiany fotelików samochodowych na większe

Kupując fotelik samochodowy dla dziecka, wybierajmy modele od renomowanych producentów np. Britax Romer, czy Coto Baby, które mają odpowiedni zagłówek, specjalną ochronę głowy, szyi, karku oraz pleców małego pasażera. Zdaniem specjalistów idealny fotelik samochodowy to taki, który ma pasy bezpieczeństwa dostosowane do długości ramion dziecka. W fotelikach samochodowych powyżej 13 kg głowa malucha nie powinna wystawać ponad górną krawędź oparcia siedziska. Z kolei nie powinniście martwić się tym, że nóżki dziecka wystają poza fotelik samochodowy – nie stanowi to żadnego zagrożenia podczas jazdy, jeśli maluch mieści się w kategorii wagowej danego modelu fotelika. Mając na względzie nie tylko bezpieczeństwo, ale też troskę o harmonijny rozwój dziecka, nie przesadzajcie maluchów zbyt wcześnie na foteliki o większych gabarytach (dotyczy to zwłaszcza modeli z kategorii 15-36 kg). Zbyt wczesna zmiana fotelika samochodowego w razie wypadku na drodze naraża dziecko na liczne urazy wewnętrzne jamy brzusznej.

Foteliki samochodowe dla dzieci na różnych etapach rozwoju

Zanim zdecydujecie się na zmianę fotelika samochodowego na większy, warto poczytać sobie na temat cech rozwojowych dzieci na różnych etapach życia albo poprosić o wskazówki w tej sprawie znajomego fizjoterapeutę czy pediatrę. Kolejnym krokiem powinno być uważne zapoznanie się z grupami wagowymi fotelików samochodowych – każda z nich ma swoje wyróżniające parametry i elementy wyposażenia. Foteliki dla najmłodszych dzieci mają swoje własne pasy bezpieczeństwa, z kolei te większe należy mocować za pomocą pasów samochodowych. W ofercie sklepów z artykułami dziecięcymi znajdziecie obecnie wiele ciekawych modeli fotelików np. mocowane tyłem lub przodem do kierunku jazdy, z funkcją obrotową. Dla najstarszych dzieci sprawdzą się idealnie foteliki samochodowe z wyjmowanym oparciem lub dedykowane dla pasażerów powyżej 36 kg.

Wychowanie dziecka to nie tylko ciągła troska o jego bezpieczeństwo i harmonijny rozwój, ale też uważność dotycząca zmieniających się potrzeb malucha. Decyzję o zmianie fotelika samochodowego na większy, warto podjąć z pewnym wyprzedzeniem i rozeznać się w ofercie modeli dostępnych na rynku. Wymieńcie fotelik samochodowy, zanim wasze dziecko przekroczy górny wagowy, w razie wątpliwości związanych ze zmianą tego ważnego sprzętu do podróży z dzieckiem, nie wstydźcie się poprosić sprzedawcy o radę, ewentualnie wskazanie modelu dostosowanego do wagi, wzrostu i potrzeb dziecka.

Warto zobaczyć: