ISOFIX w fotelikach samochodowych - co to takiego?

2022-11-13 21:17:00
ISOFIX w fotelikach samochodowych - co to takiego?

Jeśli macie w planach zakup fotelika samochodowego dla swojego dziecka, poważnie rozważcie wybór modelu z dedykowaną dla niego bazą ISOFIX. Jakie korzyści wynikają z systemu ISOFIX dla posiadaczy samochodów i ich pociech? Czy każdy samochód został wyposażony w system ISOFIX? Czy mając ISOFIX we własnym aucie, trzeba kupować do niego fotelik samochodowy z ISOFIX? Odpowiedzi na podobne pytania zawarliśmy w tym artykule, zachęcamy was do jego uważnej lektury.

ISOFIX - definicja i zastosowanie tego innowacyjnego systemu

ISOFIX (International Organisation For Standardisation Fixture - ISO Fixture) to hasło związane z osprzętem Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej, ułatwiającym montaż i użytkowanie fotelika dziecięcego w samochodzie. ISOFIX stanowi atrakcyjną alternatywę dla fotelików samochodowych mocowanych do fotela za pomocą pasów bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że pierwsze uchwyty ISOFIX powstały w 1991 r. i były stosowane USA oraz Kanadzie, standardem stały się w 1999 r., zaś auta produkowane od 2006 r. są obowiązkowo wyposażone w system ISOFIX.

Co nam daje korzystanie z bazy ISOFIX?

Najprościej mówiąc ISOFIX zwiększa bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy samochodem, ponieważ stabilizuje fotelik samochodowy i zatrzymuje go w miejscu podczas zderzenia. ISOFIX wyposażony jest ponadto w specjalne sygnalizatory - elektroniczne czujniki, które informują nas o poprawnym montażu fotelika w samochodzie. W praktyce system ISOFIX składa się z dwóch uchwytów, które montuje się między siedziskiem a oparciem kanapy lub fotela samochodowego. Jak się sprawdza, czy dany model samochodu jest wyposażony w ISOFIX? Auta z ISOFIXEM posiadają specjalne oznaczenie - zazwyczaj jest to metka z napisem lub charakterystyczny guzik. Jeśli chcecie sprawdzić, czy w danym modelu samochodu znajduje się ISOFIX, uważnie obejrzyjcie miejsce łączenia się oparcia z siedziskiem - to właśnie tam powinno się znaleźć oznaczenie z napisem ,,ISOFIX”.

Typowe rodzaje bazy ISOFIX

Najbardziej popularna baza ISOFIX to taka umożliwiająca łatwiejszy montaż fotelika samochodowego oraz solidne zamocowanie go tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Ciekawym rozwiązaniem jest baza ISOFIX z funkcją obrotu - umożliwia ona obrót fotelika samochodowego, a to w praktyce wiąże się z tym, że łatwiej nam umieścić dziecko w foteliku. Niektóre bazy ISOFIX zaopatrzone są w dodatkowy montaż na pasy - takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku starszych dzieci, gdzie trzeba założyć je na typowe pasy bezpieczeństwa w samochodzie. Pamiętajcie, że mocowanie typu ISOFIX nie pasuje do każdego fotelika samochodowego dostępnego na rynku – dlatego, aby móc z niego skorzystać, powinniście zakupić odpowiedni fotelik zaopatrzony w ,,krokodyle” (zaczepy dopasowane do uchwytów ISOFIX) .

System ISOFIX w fotelikach samochodowych

Fotelik samochodowy z bazą ISOFIX to taki posiadający specjalne uchwyty umieszczone pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela samochodu. Foteliki samochodowe z systemem ISOFIX wyposażone są w górny pas umocowujący fotelik w samochodzie za pomocą TOP TETHER lub specjalnej nogi stabilizującej. Warto wiedzieć, że ISOFIX znajduje zastosowanie w różnych kategoriach i modelach fotelików samochodowych (np. Baby Safe 0-13 kg Britax Romer, Lunaro Pro 0-18 kg Coto Baby Blue, TINTO 0-25kg easyGO, Convert 0-36 kg 360' RWF ISOFIX easyGO). Jeśli chcecie mieć gwarancję, że baza ISOFIX w waszym samochodzie będzie pasowała do fotelika samochodowego, najlepiej zdecydujcie się na zakup kompletu - fotelika z bazą ISOFIX tej samej marki. W aktualnej ofercie sklepów z artykułami dziecięcymi bez trudu znajdziecie fotelik samochodowy z fabrycznie wbudowanymi uchwytami ISOFIX, dołóżcie jednak starań, by wybrany przez was model miał jak najlepsze wyniki w testach zderzeniowych.

Nowoczesne bazy ISOFIX znacznie zwiększają bezpieczeństwo dziecka podczas podróży samochodem, ułatwiają montaż fotelika w pojeździe i poprawiają komfort jazdy. Warto przekonać się do tego rozwiązania - baza ISOFIX może na stałe zagościć w waszych autach, zaś fotelik samochodowy da się z niej sprawnie i szybko wkładać albo wyjmować. Zakup fotelika samochodowego z bazą ISOFIX to decyzja bez wątpienia godna polecenia – z tej samej bazy można korzystać także przy zmianie fotelika na większy. Jak to możliwe? Jeśli zdecydujecie się na zakup modelu tej samej marki np. renomowanej firmy Britax Romer, system ISOFIX będzie wciąż doskonale spełniał swoją funkcję - również przy przewożeniu starszych dzieci - około 4. roku życia.

Warto zobaczyć:


 

Autor:Grzegorz Kaczorowski