Planując jazdę samochodem z dziećmi, trzeba zawczasu zadbać o ich bezpieczeństwo i komfort podróży. W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem rodziców cieszy się substytut fotelika samochodowego - czyli podstawka do przewożenia dzieci. Jakie konsekwencje wiążą się z zakupem i użytkowaniem takiego sprzętu? Kto właściwie może z niego korzystać? Czy podstawka/siedzisko fotelika samochodowego jest na pewno bezpieczna i wygodna dla dziecka? Wyjaśnienie tych i podobnych kwestii znajdziecie w tym artykule. Zachęcamy was do jego uważnej lektury.

Podstawka fotelika samochodowego - co to jest i dla kogo przeznaczona

Podstawka do przewożenia dzieci w samochodzie zwana potocznie ,,podpupnikiem” lub ,,siedziskiem" jest pozbawiona oparcia i ochrony bocznej, czasem zawiera podłokietniki i ze względu na swoją uproszczoną budowę zajmuje mniej miejsca niż standardowy fotelik samochodowy. Zgodnie z zaleceniami producentów tego typu artykuł dziecięcy jest przeznaczony do przewożenia dzieci od 15 kg, czyli takich w wieku około 3 lat (odpowiednik kategorii II fotelików samochodowych - od 15 do 25 kg). Z kolei przepisy Ruchu Drogowego według nowelizacji z dnia 11 sierpnia 2017 roku zezwalają, by dziecko o wzroście powyżej 135 cm było przewożone w pasach bezpieczeństwa na podstawce fotelika samochodowego, jeśli nie ma możliwości zapewnienia mu tradycyjnego fotelika z podwyższonym oparciem, zagłówkiem, ochroną boczną ramion.

Plusy i minusy korzystania z podstawki

W asortymencie sklepów z artykułami dziecięcymi znajdziecie obecnie wiele rodzajów podstawek, ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, są więc one bez porównania tańsze niż przeciętnej jakości fotelik samochodowy. Rodzice, którzy zdecydowali się na zakup podstawki samochodowej twierdzą, że jest ona bardzo łatwa w obsłudze, co więcej pozwala umieścić w niej szybko nawet bardzo marudzącego, niechętnego fotelikom samochodowym malucha. Podstawki sprawdzają się zwłaszcza w rodzinach, które przewożą samochodem jednocześnie kilkoro małych dzieci i nie mają na tylnym siedzeniu miejsca na pełnoprawny fotelik. Podstawka samochodowa to z pewnością produkt niewielkich rozmiarów, lekki i łatwy w montażu, dlatego z powodzeniem można korzystać z niej w taksówce, czy przewożąc na niezbyt dalekie odległości dzieci znajomych czy rodziny. Choć podstawka samochodowa wydaje się wygodną i tanią alternatywą dla tradycyjnego fotelika, powinniście korzystać z niej rozsądnie i naprawdę tylko okazjonalnie. Tego typu produkty nie muszą posiadać złożonych certyfikatów jakości, a ponieważ nie mają zagłówka, pasów, bocznej ochrony ramion – nie gwarantują, że dziecko przeżyje wypadek samochodowy.

Cechy dobrej jakości podstawki samochodowej

Jeśli mimo wszystkie macie zamiar zakupić podstawkę samochodową, to zdecydujcie się na model bardziej złożony – wyposażony w podłokietnik i stelaż wykonany ze wzmocnionych tworzyw sztucznych (np. HDPE), jak również dodatkowe wypełnienie zwiększające komfort podróży. Podczas wyboru podstawki samochodowej, koniecznie weźcie pod uwagę sposób jej montażu. Najbezpieczniejsze są modele kompatybilne z systemem ISOFIX (np. HI-FIX 22-36 GREY 4baby), czyli przytwierdzane na stałe do fotela i posiadające dokładnie określone parametry uwzględniające wzrost i wagę dziecka. W ofercie sklepów z artykułami dla dzieci możecie nabyć całkiem ciekawe modele podstawek samochodowych z dodatkowymi funkcjami/udogodnieniami np. HI-FIX 22-36 TURKUS 4baby - ze zdejmowaną tapicerką, czy elementami poprawiającymi wygodę siedzenia.

Fotelik samochodowy - najbezpieczniejszy w podróży z małymi dziećmi

Podstawka pozwala wywiązać się z przepisów dotyczących przewożenia dzieci samochodem i w niektórych sytuacjach może się sprawdzić, ale powinniście traktować ją raczej jako rozwiązanie awaryjne oraz przewozić na niej możliwie najstarsze dzieci. Jeśli tylko macie miejsce w swoim pojeździe warto zdecydować się na zakup wysokiej jakości fotelika samochodowego np. marki Britax Romer, który wyróżnia się wysoką jakością wykonania i posiada certyfikaty gwarantujące jego bezpieczeństwo. Sklepy z artykułami dziecięcymi oferują dziś wiele atrakcyjnych cenowo i nowoczesnych fotelików samochodowych, które wyróżniają się łatwym montażem i są bezsprzecznie bardziej bezpieczne niż nawet najlepszej jakości podstawka samochodowa.

Warto zobaczyć: