Fotelik samochodowy to jeden z najważniejszych artykułów dziecięcych, które z rozmysłem powinni wybrać młodzi rodzice - przecież ma on gwarantować bezpieczeństwo i komfort podczas każdej podróży z maluchem. Wybierając fotelik samochodowy dla swojej pociechy, powinniście sprawdzić, czy interesujący was model spełnia wymogi jakości i jest polecany w rankingach eksperckich. O czym pamiętać podczas zakupu dziecięcych fotelików samochodowy ? Jakie są aktualne wymogi dotyczące takich fotelików do przewożenia dzieci? Odpowiedzi na podobne pytania znajdziecie w niniejszym tekście.

Testy potwierdzające bezpieczeństwo fotelików samochodowych

Warunkiem dopuszczenia danego modelu fotelika do sprzedaży jest to, by posiadał on certyfikat bezpieczeństwa. Obecnie ogólną normą dopuszczającą foteliki samochodowe do ruchu jest ECE R-4404. Warto mieć świadomość, że nie każdy fotelik samochodowy z takowym potwierdzeniem spełni wasze oczekiwania i zagwarantuje waszemu dziecku należytą ochronę. Oceniając jakość fotelików samochodowych w Polsce, najczęściej odwołujemy się do testów ADAC - czyli testów uderzeniowych, które przeprowadza się w laboratoriach z użyciem specjalnego sprzętu i przyrządów pomiarowych. Do najbardziej rygorystycznych testów potwierdzających bezpieczeństwo fotelików dziecięcych bez wątpienia należą testy Plus VTI i testy Pimot. Plus VTI zwane Złotym Standardem to testy szwedzkiego instytutu badawczego, podczas których analizuje się np. przeciążenia działające na główkę dziecka oraz jego odcinek szyjny.
Z kolei test PIMOT dotyczy crash testów sprawdzających, czy fotelik samochodowy zapewnia właściwy poziom bezpieczeństwa dziecka podczas kolizji i wypadków na drodze. Począwszy od roku 2013, możemy zaobserwować większą dbałość producentów o bezpieczeństwo i wysoką jakość fotelików samochodowych - ma to związek ze stworzeniem normy UP R 129 (I-Size), w której foteliki dzieli się wedle systemu opartego na wzroście małych pasażerów. Wspomniana wyżej norma I-Size odnosi do zalecanego przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną systemu ISOFIX - umożliwia on stabilne mocowanie fotelika za pomocą specjalnych złączy umieszczanych między oparciem kanapy a jego siedziskiem.

Wysokiej jakości foteliki samochodowe - dlaczego warto je wybierać?

Dobre jakościowo foteliki samochodowe to takie, które poza podstawową normą ECE R44-04 są w 100% zgodne z najnowszą normą I-Size, a także posiadają dodatkowe testy bezpieczeństwa niezależnych instytutach badawczych. Jeśli zależy wam na posiadaniu fotelika samochodowego gwarantującego dziecku bezpieczną i wygodną jazdę w każdych warunkach, nie miejcie oporów przed zakupem modelu od renomowanych producentów np. 4baby, Britax Romer, easyGO- przecież to inwestycja w zdrowie, a nawet życie waszej pociechy. Zamiast wierzyć w chwyty marketingowe nieuczciwych sprzedawców albo nabywać foteliki samochodowe ,,no name” po podejrzanie niskiej cenie, wybierzcie np. fotelik samochodowy Evolvafix i-size Britax Romer, którego wysoką jakość potwierdzają rygorystyczne testy przeprowadzone przez ekspertów.

Rozważny wybór fotelika samochodowego, czyli jaki?

Bezpieczne foteliki samochodowe to takie oceniane wysoko w rankingach branży motoryzacyjnej i artykułów dziecięcych. Zwracajcie uwagę przede wszystkim na takie modele, które są wyposażone w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, system ISOFIX, mają nowoczesną ochronę przed uderzeniami bocznymi, czy też 4 poziomy regulacji zagłówka. Wybierając fotelik samochodowy dla swojej pociechy, warto zdecydować się na taki z opcją przewożenia dziecka tyłem lub przodem do kierunku jazdy, albo obrotowy z dodatkową nogą stabilizacyjną. Rozważne wybieranie odpowiednich fotelików samochodowych to również zwracanie uwagi na producentów, którzy przestrzegają normy ISO 9000, czyli mają swój własny i stale kontrolowany system zarządzania jakością, co zagwarantuje twojemu dziecku bezpieczną podróż.

Podczas zakupu fotelika samochodowego należy być bardzo czujnym, ostateczną decyzję warto podejmować po zapoznaniu się ze specjalistycznymi artykułami na ten temat i rozmowach z ekspertami oraz uważnym przejrzeniu ofert wiodących producentów tego typu artykułów dla dzieci.

Jesteśmy pewni że na stronie sklepu znajdziecie foteliki samochodowe spełniające wasze oczekiwania.

Warto zobaczyć: