Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym?

2022-11-11 23:02:00
Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym?

Wielu osobom wydaje się, że tylko małe dzieci mają obowiązek podróżować w foteliku samochodowym i pozwalają już 7-latkom, czy 10-latkowm jeździć ze sobą bez tego ważnego zabezpieczenia. A co na temat obowiązku korzystania z fotelików samochodowych mówią przepisy Kodeksu Drogowego? Warto wiedzieć, że jeszcze do 2017 r. kryterium branym pod uwagę w tej kwestii był wiek i waga dziecka (do 12 lat i 36 kg); obecnie przepisy mówią jasno: dopiero po przekroczeniu 150 cm wzrostu małoletni pasażer może podróżować bez fotelikasamochodowego. O czym trzeba pamiętać przewożąc dziecko w samochodzie? Jakie foteliki samochodowe będą idealne dla młodszych i starszych dzieci? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziecie w niniejszym artykule.

Fotelik samochodowy dla dziecka a Prawo o ruchu drogowym

Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie Drogowym, (a dokładniej w Prawie o ruchu drogowym - Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r.) z fotelika samochodowego mają obowiązek korzystać dzieci aż do osiągnięcia 150 cm wzrostu i to niezależnie od wieku oraz wagi ciała. Fotelik samochodowy to sprzęt niezbędny w podróży samochodami osobowymi, busami, jak również samochodami dostawczymi i wszystkimi rodzajami samochodów ciężarowych. Jeśli chcecie zagwarantować swojemu dziecku bezpieczeństwo a przy tym uniknąć mandatu w wysokości 300 zł oraz 6 punktów karnych, warto wybierać foteliki samochodowe wyprodukowane zgodnie z europejską normą i-Size – wedle której fotelik powinien być dokładnie dopasowany do wzrostu (i ewentualnie wagi) dziecka i przejść pomyślnie w ADAC złożone testy zderzeniowe i wypadkowe, zanim uzyska certyfikat swojej jakości.

Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika samochodowego - wyjątki

Przygotowując się do podróży samochodem z dziećmi, powinniście wiedzieć, że istnieje też kilka wyjątków od wspomnianej wcześniej reguły z Prawa o ruchu drogowym. Jeśli np. przewozicie na tylnej kanapie samochodu troje małych dzieci i dla jednego z nich z powodu braku miejsca nie ma możliwości zainstalowania fotelika czy innego urządzenia mocującego, to wyjątkowo ten jeden maluch (mający powyżej 3 lat) może jeździć bez fotelika samochodowego, ale z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Podobnie dziecko przy wzroście powyżej 135 cm wzrostu może podróżować na tylnym siedzeniu bez fotelika samochodowego, jeśli jego masa na to nie pozwala, ale również przy zabezpieczeniu w postaci zapiętych pasów bezpieczeństwa. Ponadto zgodnie z artykułem 39 wspomnianej wyżej ustawy, niezależnie od wzrostu dzieci bez fotelika mogą podróżować: taksówką, specjalnym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem Policji, Straży granicznej, straży miejskiej. Z korzystania z fotelika zwolnieni są również rodzice dzieci mający aktualne zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku samochodowym lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Foteliki samochodowe dla dzieci - bezpieczne i zgodne z przepisami prawa

Jeśli przewozicie dziecko samochodem, koniecznie zadbajcie o to, by wasz maluch korzystał z fotelika samochodowego dostosowanego do niego zgodnie z obowiązującą normą i-Size. Noworodki i niemowlęta powinny być przewożone w fotelikach samochodowych z kategorii 0-13 kg, które tak jak np. model Baby-Safe Britax Romer posiadają miękki zagłówek, dodatkową wkładkę podtrzymującą plecy dziecka i zapewniającą mu ergonomiczną pozycję leżącą. Ciekawym rozwiązaniem są również foteliki samochodowe z kategorii 0-18 kg, które umożliwiają bezpieczne i wygodne przewożenie maluchów od 0 aż do 4 roku życia - jak choćby model Aurora RWF Coto Baby z systemem ISOFIX, nogą stabilizującą i opcją montażu zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Wbrew pozorom dobrze dobrany fotelik samochodowy będzie służył waszemu dziecku przez dłuższy okres (zachęcamy również do zapoznania się ze specyfikacją modeli fotelików z kategorii: 0-25 kg i 0-36 kg). Jakie foteliki samochodowe będą odpowiednie dla dzieci o wzroście z przedziału 100-150 cm? Takim pasażerom z pewnością przysłużą się modele takie jak choćby KIDFIX M i-Size 15-36 kg Britax Romer z technologią zapewniającą ochronę podczas zdarzeń bocznych, chroniącą okolice brzucha dziecka i wyposażone w wyjmowane oparcie w kształcie litery V z łatwą regulacją. Dla starszych dzieci o niewielkim wzroście zalecane jest korzystanie ze specjalnej podstawki samochodowej, niestety trzeba mieć świadomość, że nie zabezpiecza ona tak dobrze, jak fotelik samochodowy z odpowiednio wyprofilowanym zagłówkiem i ochroną boczną. Z reguły dzieci przewozimy w fotelikach samochodowych na tylnym siedzeniu, ale po wyłączeniu poduszek powietrznych, możemy umieszczać fotelik samochodowy także z przodu auta (tyłem bądź przodem do kierunku jazdy). Rodzice kilku małych dzieci w podobnym wzroście poniżej 150 cm, powinni zastanowić się nad wyborem takiego samochodu, w którym z tyłu bez trudu można zamontować trzy foteliki samochodowe.

Przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych dla sporej części rodziców i opiekunów jest sporym wyzwaniem (maluszki czasem trudno przyzwyczaić do jazdy w fotelikach, a starsze pociechy za wszelką cenę chcą udowodnić, że mogą podróżować bez fotelika jak dorośli). Na szczęście w ofercie sklepów z artykułami dziecięcymi jest dostępnych obecnie wiele modeli fotelików samochodowych renomowanych firm (Britax Romer, 4baby, Coto Baby, Colibro, easyGo), które zwracają uwagę nowoczesnym designem, swoją funkcjonalnością, a przede wszystkim zapewniają dodatkową ochronę w razie wypadku na drodze.

Warto zobaczyć:

 

Autor:Grzegorz Kaczorowski