Nauka chodzenia to bardzo ważny, ale także trudny proces, przez który musi przejść każde dziecko. Rodzice wyczekują pierwszych kroków malucha, a kiedy te się nie pojawiają, często kupują zabawki, których zadaniem jest pomoc w nauce. Do najbardziej popularnych należą chodziki oraz jeździki. Na co lepiej się zdecydować?

Czym się różni chodzik od jeździka?

Chodzik to zabawka, w której umieszcza się dziecko w pozycji pionowej. Niestety stopy malucha podczas przemieszczania się nie dotykają całkowicie do podłogi – opierają się o nią jedynie palce. Taka postawa wpływa na nadmierne obciążenie kręgosłupa, i nieprawidłowy rozwój mięśni tułowia. W konsekwencji w późniejszych latach pojawiają się wady postawy. Co ciekawe, chodzik spowalnia naukę chodzenia, ponieważ nie wymaga od dziecka właściwych nawyków.

Sprawa z jeździkiem wygląda zupełnie inaczej, ponieważ dziecko może w nim wygodnie siedzieć i odpychać się nóżkami, żeby się przemieścić dowolne miejsce. Kolejnym plusem jest fakt, że maluszek może bez problemu sam wydostać się z jeździka, co w przypadku chodzika jest niemożliwe. Poza tym jeździki drewniane ze względu na stabilność mogą być również podporą dla dziecka, kiedy stawia pierwsze kroki.

Co wziąć pod uwagę podczas zakupu jeździka?

Szukając odpowiedniego jeździka, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wagę. Nie może być zbyt ciężki, by dziecko mogło się swobodnie przemieszczać. Nie powinien być także za lekki, bo będzie uciekał maluszkowi, gdy ten spróbuje samodzielnie stawiać kroki, opierając się o niego. Przesadnie lekka konstrukcja będzie przeszkodą również podczas jazdy – może powodować częste wywrotki.

Jeździki drewniane czy plastikowe?

Oba modele mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Przede wszystkim drewniane jeździki są bardziej wytrzymałe. Często używa się ich jako skrzynki na zabawki. Poszczególne wyjmowane elementy mogą służyć jako klocki. W przypadku jeździków plastikowych dziecko dużo łatwiej może oderwać jakąś niewielką część i ją połknąć. Z drugiej strony takie modele są często wyposażone w dodatkowe efekty świetlne i dźwiękowe, które pobudzają zmysły dziecka.

Warto zobaczyć: