• Kategorie
  • Szukaj
  • Kocyki bawełniane, bamusowe, otulacze niezwykle ważny i niezastąpiony element wyprawki.

Kocyki dla dzieci – czym się kierować przy wyborze?

Kocyki to nieodłączny element wyprawki dla malucha. Czym się jednak kierować przy jego wyborze, by zapewnić dziecku jak najprzyjemniejsze środowisko? Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Zapoznaj się z nimi, a na pewno uda Ci się wybrać odpowiedni kocyk dla swojego dziecka.

Kocyki dla dzieci - sięgamy po kocyk miękki i elastyczny

Nie trzeba być ekspertem, by stwierdzić, że miękkie i przyjemne w dotyku otulacze do fotelika, będą dla malucha najlepsze. Wystarczy spojrzeć na siebie. Czy sami nie wolimy kocyków miękkich? Ciężko wyobrazić sobie przyjemny wieczór czy poranek, gdy koc nas drapie po rękach czy twarzy. Nie inaczej jest w przypadku dzieci. 

Dlatego, wybierając koc dla malucha, sięgajmy po te, które są przyjemne w dotyku. To jednak nie wszystko, dobry kocyk dla dziecka to też taki, który jest elastyczny. Dlaczego? Elastyczne kocyki odpowiednio otulają dziecko w różnych warunkach. Jeśli kocyk będzie zbyt mocno usztywniony, to nawet najmilszy i najprzyjemniejszy w dotyku kocyk nie sprawdzi się w otulaniu niemowląt.

Kocyki dla dzieci - kocyk powinien mieć atesty i być bezpieczny dla malucha

Choć dostępne są różne kocyki dla dzieci, to nie wszystkie z nich są warte naszej uwagi. Powód jest banalnie prosty, wiele kocyków jest szytych z tanich i niskiej jakości tkanin, które nie dość, że nie są przyjazne dla skóry malucha, to jeszcze szybko tracą swoją początkową formę. I tak kocyk, który na początku był bardzo miękki i przyjemny, po kilku praniach już taki nie jest.

Skutkuje to tym, że musimy go wyrzucić i jechać po następny kocyk. Aby tego uniknąć, lepiej od razu sięgać po jakościowe i bezpieczne dla malucha produkty, które dodatkowo mają atesty. Na pewno warte uwagi są kocyki z bawełny, bambusu, jak i polarka minki – przyjemnej w dotyku tkaniny poliestrowej, która dobrze się układa i jest elastyczna. 

Jednak przy zakupie kocyków z minki trzeba uważać, ponieważ nie wszystkie dostępne na rynku są dobrej jakości. Można trafić na wiele podróbek i choć są one tańsze, to niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia.  

Kocyki dla dzieci - Dobieramy odpowiedni rozmiar kocyka

Nie bez znaczenia pozostaje również to, jaki rozmiar będą miały kocyki bawełniane dla dzieci. Jak wskazują doświadczeni rodzice, najlepsze są te otulacze, których rozmiar mieści się w okolicach 75 × 100 cm. Z zakupem takiego kocyka raczej nikt nie powinien mieć większej trudności, bo to najpopularniejszy rozmiar. Jednak jeśli znajdziemy kocyk o kilka centymetrów większy, to również możemy go kupić. 

Dlaczego akurat 75 × 100 cm? Kocyk w tym rozmiarze daje nam większe możliwości do otulania malucha, zarówno w wózku, w nosidełku, jak i po kąpieli. Poza tym taki kocyk będzie nam służył przez dłuższy czas, nawet do kilku lat. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy co jakiś czas zmieniali kocyki. 

Wtedy możemy najpierw kupić kocyk o rozmiarach 65 × 75 cm, który jest dedykowany noworodkom i niemowlakom. Takiej wielkości kocyk sprawdzi się jednakowo w nosidełkach, jak i wózkach.