Przyjście na świat dziecka to jedno z najbardziej doniosłych, ale też i najtrudniejszych etapów w życiu każdej pary. Przyszli rodzice pragną zrobić absolutnie wszystko, aby ich wymarzona pociecha mogła dorastać w optymalnych warunkach i niezależnie od potrzeb czuła się bezpieczna w każdej sytuacji. Jak odnaleźć się w gąszczu określeń, terminów oraz definicji związanych z akcesoriami dla dzieci? Jak stanąć na wysokości zadania i wybrać dla malucha najlepszej jakości wózek, fotelik samochodowy czy nosidełko? Aby ułatwić wam rozeznanie się w pojęciach z kategorii: artykuły dziecięce i pomóc w wyborze akcesoriów najlepszych dla niemowlęcia, czy starszego dziecka, przygotowaliśmy specjalny mini poradnik. Poniżej znajdziecie praktyczny zbiór kluczowych terminów związanych z branżą dziecięcą.

Wózki dziecięce

Wózki dziecięce mają różne funkcje, wyposażenie, kształt i gabaryty, ale niezmiennie jeden cel główny: ułatwiają przemieszczanie się z małym dzieckiem, które jeszcze nie chodzi, lub dopiero stawia swe pierwsze kroki; trenuje samodzielne chodzenie.

Wózek głęboki

Wózek głęboki (znany też jako wózek z gondolą) to jeden z najważniejszych akcesoriów wyprawki dla niemowlęcia, które w pierwszych miesiącach życia podróżuje w pozycji leżącej. Dobrej jakości wózek głęboki posiada wytrzymały stelaż, bezpieczne koła, wyjmowaną i miękko wyściełaną gondolę oraz nowoczesne rozwiązania zapewniające doskonałą cyrkulację powietrza. W sklepach z artykułami dziecięcymi znajdziecie obecnie wiele wózków głęboko-spacerowych, które stanowią unikatowe połączenie bezpiecznej konstrukcji, nowoczesnego wyposażenia oraz modnego designu.

Wózek wielofunkcyjny (wersje: 2w1, 3w1, 4w1)

Oto idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy cenią nowoczesne rozwiązania technologiczne i nie lubią przepłacać.

- wózek wielofunkcyjny 2w1 - to inaczej wózek złożony z dwóch modułów czyli stelaża i mocowanej na nim gondoli. Ten zestaw sprawdza się idealnie do przewożenia noworodków i małych dzieci, które podróżują w pozycji leżącej

- wózek wielofunkcyjny 3w1 - jest zestawem złożonym z gondoli, siedziska spacerowego i fotelika samochodowego (nosidełka). Kiedy dziecko jest maleńkie na stelażu montujemy gondolę i otrzymujemy w ten sposób wózek głęboki, kiedy zaś maluch dorośnie - wystarczy zmienić gondolę na siedzisko i wnet otrzymujemy praktyczną spacerówkę.

- wózek wielofunkcyjny 4w1- to zestaw złożony z gondoli, siedziska spacerowego, fotelika samochodowego oraz bazy ISOFIX do niego. Do wpinania fotelika samochodowego na ramę wózka 4w1 służą specjalne adaptery, które zazwyczaj wchodzą w skład takiego zestawu. Aby wasz wózek wielofunkcyjny 4w1 optymalnie spełniał swoje funkcje, warto zdecydować się na zakup w profesjonalnym sklepie z artykułami dziecięcymi i poprosić sprzedawcę o pomoc w doborze modelu odpowiedniego dla waszej pociechy.

Wózek spacerowy do 22 kg

model przeznaczony dla dzieci najstarszych (do 4-5 lat), który posiada większy rozmiar, szersze i wyższe siedzisko. Wózki spacerowe do 22 kg są zdecydowanie bardziej stabilne od standardowego modelu spacerówki do 15 kg.

Wózek spacerowy z możliwością rozbudowy (np. model SMILE III Britax Romer)

Jest innowacyjnym rozwiązaniem znanym pod nazwą ,,wózek rozwojowy”. Można łatwo zmodyfikować go w model wielofunkcyjny, będzie idealny do przewożenia bliźniąt albo rodzeństwa rok po roku.

Spacerówka z siedziskiem przód/tył (np. model COSMO 2w1 4baby)

czyli model przystosowany do montowania siedziska zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Polecamy ją zwłaszcza rodzicom, którzy dopiero przyzwyczajają dziecko do podróży wersją spacerową i chcą, żeby maluch czuł się bezpieczny, jadąc zwrócony przodem do nich.

Wózek bliźniaczy

Może mieć nie tylko różne funkcje i gabaryty, ale przede wszystkim odmienne ustawienie siedzisk, wózek bliźniaczy jest odpowiedni dla dzieci w tym samym wieku, lub rodzeństwa rok po roku:

- Duo – charakteryzuje się podwójnym siedziskiem, to model polecany dla rodziców, którzy chcą mieć równie łatwy dostęp do dwójki dzieci i zależy im na łatwym manewrowaniu pojazdem.

- Jeden za drugim – model, w którym siedziska są węższe i zazwyczaj bardziej komfortowe od wersji Duo; tutaj jeden z maluchów ma ograniczone pole widzenia. Wersja wózka ,,jeden za drugim” jest mniej zwrotna i trudniejsza w prowadzeniu, ale łatwiej pokonać z nią wąskie przejścia.

Koła wózka dziecięcego

Mogą być różnej wielkości, posiadać dodatkowe cechy (np. skrętne koła przednie), a przede wszystkim są wykonane z różnych materiałów (żelowe, pompowane, piankowe). Które koła będą najlepsze dla waszej pociechy?

- żelowe – najnowsze z rozwiązań technologicznych w wózkach dziecięcych, na zewnątrz są pokryte gumą, natomiast środek takiego koła jest wypełniony żelem. Koła żelowe są odporne na przebicia, doskonale amortyzują wstrząsy, zapewniając wysoki komfort prowadzenia wózka i jazdy nim. Jeśli chcecie mieć wygodny w użytkowany, bezobsługowy wózek, wybierzcie właśnie taki z kołami żelowymi - nie trzeba ich dopompowywać, wymieniać w nich dętki, czy sprawdzać stanu ciśnienia.

- pompowane – takie koła są elastyczne, dopasowują się do każdego kształtu podłoża, możecie je sprawnie i szybko dopompować. Wózek z kołami pompowanymi prowadzi się płynnie nawet przy podjazdach na krawężnik lub trudnych terenach podmiejskich (np. w lesie). Pamiętajmy, że koła pompowane są jednak wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne i trzeba uzupełniać je powietrzem bardzo ostrożnie – aby dętka wytrzymała ciśnienie i nie uległa przebiciu.

- piankowe – takie koła wózka dziecięcego wyprodukowane są ze specjalnej pianki, najczęściej połączonej z kauczukiem. Ich największym atutem jest wyjątkowa lekkość oraz duża odporność na przebicie. Koła piankowe zwykle montuje się w kompaktowych wózkach spacerowych o niewielkich rozmiarach. Zdaniem wielu producentów koła piankowe są przystosowane do miejskich wózków dziecięcych – nie mają tak mocnej amortyzacji jak te żelowe, czy pompowane, mogą też ulec uszkodzeniom mechanicznym, ale idealnie sprawdzają się na płaskim terenie.

Foteliki samochodowe

Zgodnie z polskim prawem są niezbędne do przewożenia samochodem dzieci do 150 cm wzrostu, przydają się również do przenoszenia maluszków poza nim. Wybierając fotelik samochodowy trzeba zwracać uwagę na wiele jego cech, przede wszystkim na kategorię wagową i dopasowanie do wieku dziecka oraz sposób montażu. Ze względu na regulamin ECE R44 wyróżniamy następujące kategorie i grupy fotelików samochodowych: (grupa 0 dla dzieci o wadze do 10 kg, grupa 0+ dla dzieci o wadze do 13 kg, grupa I dla dzieci o wadze 9-18 kg, grupa II dla dzieci o wadze 15-25 kg, grupa III dla dzieci o wadze 22-36 kg). Warto wiedzieć, że poza tymi grupami mamy jeszcze dostępne na rynku kategorie mieszane np. foteliki z kategorii I+II+II, które są dedykowane dzieciom z przedziału wagowego 9-36 kg.

Nosidełko

To bardzo przydatne akcesorium zarówno do przenoszenia noworodków, jak i starszych dzieci. Dla niemowląt do 4 miesiąca życia rekomendowane są gondole montowane na wózku bądź sprzedawane oddzielnie. Z kolei do przenoszenia dzieci na krótkich odcinkach lub ich przewożenia samochodem przeznaczone są typowe nosidełka samochodowe – występują w dwóch kategoriach wagowych od 0 do 10 kg oraz od 0 do 13 kg, te grugie najczęściej są z systemem ISOFIX.

ISOFIX

To skrótowa nazwa pochodząca od International Organisation for Standardisation Fixture, a jeszcze dokładniej od ISO Fixture, definiuje się ją jako ustandaryzowane mocowanie fotelika samochodowego, od 2011 obowiązujące w wyposażeniu auta dopuszczonego do sprzedaży w krajach UE. System ISOFIX jest obecnie najpopularniejszym systemem mocowania fotelika samochodowego. Składa się z prostych zaczepów, umieszczonych między siedziskiem a oparciem fotela lub kanapy, są one mocowane bezpośrednio do nadwozia auta.

Baza ISOFIX

To dodatkowy element mocujący do nosidełka z kategorii 0-13 kg, pozostaje na miejscu w aucie nawet po wypięciu fotelika. Taka baza ma na celu sprawny montaż fotelika w samochodzie i stabilizację dziecka w nim podczas podróży

Fotelik obrotowy 360’

Stanowi połączenie typowego fotelika samochodowego z obrotową bazą, która umożliwia zmianę ustawienia fotelika o 360 stopni. Tego typu innowacyjne rozwiązanie konstrukcyjne jest stosowane najczęściej w fotelikach samochodowych z przedziału: 0-13 kg, 0-18 kg i 9-18 kg. Foteliki obrotowe 360 można łatwo obracać w aucie bez konieczności ich demontażu, znacznie poprawiają one komfort użytkowania fotelika. Najczęściej takie foteliki samochodowe z opcją regulacji różnych komponentów (np. pasów, zagłówka, oparcia) montuje się na ISOFIX.

Fotelik RWF

(Fotelik Rear Way Facing) czyli taki montowany w samochodzie tyłem do kierunku jazdy, najczęściej dotyczy modeli z kategorii 0-13 kg i 0-18 kg, którymi przewozi się niemowlęta. Foteliki RWF są do pięciu razy bezpieczniejsze od tradycyjnych fotelików montowanych przodem i w razie zderzenia czołowego działają niczym tarcza ochronna, zaleca się korzystanie z nich dla dzieci do 5-6 roku życia. Foteliki RWF najczęściej są zaopatrzone w zintegrowaną bazę ISOFIX, niektóre z nich mają również siedzisko obracane o 90, 180 lub 360 stopni.

Adaptery do fotelików (np. do fotelików Maxi –Cosi/BeSafe/Kiddy)

Pozwalają na szybki i sprawny montaż fotelika samochodowego (nosidełka) 0-13 kg na stelażu dowolnego wózka głębokiego lub spacerówki. Są bardzo przydatne przy przemieszczaniu się z dzieckiem zaraz po wyjściu z samochodu, sprawiają, że nie musimy ciągle korzystać z gondoli, lub dźwigać fotelika w rękach.

Testy ADAC

Sa to testy prowadzone przez niemiecki ośrodek badawczy Allgemeiner Deutscher Automobil-Club zajmujący się badaniem jakości fotelików samochodowych w czterech kaloriach (bezpieczeństwo, komfort, użytkowanie, czyszczenie). Testy ADAC powszechnie kojarzą nam się przede wszystkim z crashtestami oraz testami wytrzymałościowymi. Najwyższa ocena w teście ADAC to 5 gwiazdek w każdej z kategorii, wybierając fotelik samochodowy dla swojej pociechy, warto brać pod uwagę jego ocenę całościową, stanowiącą podsumowanie jakości całego urządzenia.

Mamy nadzieję, że nasz mini przewodnik nieco rozjaśnił wam zrozumienie popularnych terminów i pojęć związanych z akcesoriami dla niemowląt i małych dzieci. Jeśli jesteście szerzej zainteresowani którymś z powyższych zagadnień lub potrzebujecie pomocy przy wyborze i zakupie artykułów dziecięcych, serdecznie zachęcamy do kontaktu z obsługą sklepu internetowego Dziecięcy Świat (teraz także z opcją wygodnego kontaktu poprzez chat).

Warto zobaczyć: