Ciąża to ważny czas w życiu kobiety. Nic więc dziwnego, że każda z nas chce się dobrze przygotować do tego momentu w życiu. Co warto wiedzieć przed zajściem w ciążę?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak przygotować się do ciąży
  • po co nam kalendarz ciąży

Każda z nas na swój sposób przeżywa ciążę. Towarzyszy nam wtedy wiele emocji, często skrajnych, dlatego ważne jest wsparcie otoczenia i dostęp do informacji.

Przygotowanie do ciąży

Dzięki postępowi medycyny i techniki przygotowanie do ciąży jest łatwiejsze. Profesjonalna pomoc medyczna oraz nowoczesne aplikacje i Internet pozwalają kobiecie na pełną kontrolę czasu ciąży.  Pomoc ginekologa i kalendarz ciąży pozwalają na spokojniejsze przejście ciąży oraz na uzupełnienie wiedzy o ciąży.

Przebieg ciąży od pierwszego tygodnia ciąży aż po ostatni tydzień ciąży. Co warto wiedzieć?

Ciąża trwa około 40 tygodni i jest podzielona na trzy trymestry. Czas liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Pierwszy trymestr trwa od 1 do 13 tygodnia. W tym czasie kształtują się najważniejsze narządy i organy dziecka. Ten czas nazywamy organogenezą. Podczas pierwszego trymestru dokuczają kobietom dolegliwości ciążowe: mdłości, wymioty, bezsenność i gorsze samopoczucie. Po upływie 12 tygodni dziecko przypomina już człowieka - ma wytworzone wszystkie narządy wewnętrzne i bijące serce.

W 14-26 tygodniu ciąży (drugi trymestr) dolegliwości z pierwszego trymestru zazwyczaj ustępują. Brzuch zaczyna rosnąć, a ruchy dziecka stają się coraz bardziej odczuwalne. Z kolei trzeci trymestr (między 27 a 40 tygodniem ciąży) jest czasem intensywnego wzrostu dziecka. Wiele kobiet odczuwa w tym czasie dolegliwości takie jak bóle pleców czy trudności z oddychaniem.

Płeć dziecka można określić ok. 16. tygodnia ciąży. Jednak pewność, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka, można mieć około 20. tygodnia ciąży, gdy wykonywane jest badanie USG. Narządy płciowe wykształcają się ok. 15.- 16. tygodnia ciąży, jednak, aby udało się je zaobserwować płód musi się odpowiednio ułożyć w brzuchu mamy. Potrzebny jest także dokładny sprzęt oraz duże doświadczenie lekarza.

W czasie ciąży ważne jest, aby regularnie odwiedzać lekarza i wykonywać wszystkie zalecane badania. Każda ciąża jest inna i może nieznacznie różnić się od opisanych wyżej etapów. Należy dbać o siebie w każdym tygodniu ciąży.

Ciąża pod kontrolą - jak działa kalendarz ciąży?

Kalendarz ciąży pomaga nam orientować się w przebiegu ciąży. Może on być w wersji tekstowej (np. https://www.mustela.pl/mustela-blog/kalendarz-ciazy), ale istnieją również interaktywne wersje online lub w formie aplikacji, które pozwalają na kontrolowanie ciąży w każdym trymestrze, od pierwszych tygodni ciąży aż do porodu. Dzięki kalendarzowi jego funkcje umożliwiają wprowadzanie dodatkowych danych jak badania czy wizyty kontrolne, Kalendarz ciąży to kompleksowa baza wiedzy o ciąży.