Rosnące koszty życia i galopująca inflacja przyczyniają się do tego, że większość mam po urlopie macierzyńskim rezygnuje z urlopu wychowawczego na rzecz powrotu do pracy. Podczas gdy niektóre kobiety wrócą na dotychczasowe stanowiska, inne koniec urlopu macierzyńskiego uznają jako doskonałą okazję do znalezienia nowego zatrudnienia. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Młode mamy są chronione 

Wiele kobiet obawia się, że po zakończeniu urlopu macierzyńskiego nie będą miały gdzie wrócić. Muszą mieć świadomość tego, że prawo stoi po ich stronie. Pracodawca po zakończeniu urlopu macierzyńskiego musi dopuścić kobietę do pracy na dotychczasowym lub podobnym stanowisku. Bardzo ważne jest, że nie może zmniejszyć jej pensji bądź też przenieść jej na niższe stanowisko. Prawo wymaga, by warunki zatrudnienia kobiety po urlopie macierzyńskim były takie same bądź też lepsze od tych obowiązujących przed urodzeniem dziecka. 

Niestety, zdarzają się sytuacje, że pracodawca nie ma możliwości zatrudnienia kobiety na stanowisku, które odpowiada jej kwalifikacjom za co najmniej takie samo wynagrodzenie, jakie otrzymywała przed pójściem na urlop macierzyński. W takiej sytuacji może wręczyć jej wypowiedzenie. Jak szukać nowej pracy po urlopie macierzyńskim? 

Gdzie szukać pracy dla młodej mamy? 

W dzisiejszych czasach poszukiwanie pracy w dużej mierze przyniosło się do internetu – jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla młodych mam, które nie dysponują zbyt dużą ilością wolnego czasu. Dzięki portalom rekrutacyjnym i stronom zamieszczającym ogłoszenia o pracę, na wybrane stanowisko młode można aplikować bez konieczności wychodzenia z domu. 

Oczywiście, pracy po urlopie macierzyńskim można poszukiwać także na inne sposoby. Są to między innymi: 

 • grupy w mediach społecznościowych,
 • urzędy pracy,
 • agencje pracy tymczasowej,
 • targi pracy,
 • rozmowy ze znajomymi.

Przydatne informacje dostępne są pod adresem: https://moje-gniezno.pl/98747/sposob-na-inflacje-warto-zmienic-prace/.

Jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?

Każda młoda mama musi zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne są odpowiednio napisane dokumenty rekrutacyjne, jeśli chodzi o skuteczne poszukiwanie pracy. CV i list motywacyjny muszą być nie tylko rzetelne i konkretne, ale także – estetyczne i czytelne.

Kolejnym krokiem jest uzyskanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną – warto potraktować to jako pierwszy sukces na drodze do budowy swojej kariery zawodowej. Do rozmowy z potencjalnym pracodawcą warto dobrze się przygotować. Każda mama może spodziewać się pytań odnoszących się nie tylko do jej życia zawodowego, ale także pytań o firmę, do której aplikuje. Jeśli pozyska te informacje przed rozmową, ukaże się przyszłemu pracodawcy jako osoba zaangażowana i profesjonalna.

Jak podkreślić swoje atuty i zalety? 

Młode mamy, które poszukują pracy, często zastanawiają się, w jaki sposób przedstawić pracodawcy swoje największe atuty. Ukrywanie faktu bycia młodą mamą nie ma najmniejszego sensu – o wiele lepiej ukazać pracodawcy, jakie korzyści może odnieść z zatrudnienia osoby: 

 • zorganizowanej,
 • samodzielnej,
 • pełnej pomysłów,
 • kreatywnej,
 • lojalnej,
 • pracowitej.