Depresja dziecka to czas niezwykle trudny nie tylko dla chorego, ale też dla jego rodziców. Rodzice starają się wtedy jak najlepiej wesprzeć swoje dziecko, pomóc mu w walce z chorobą na różnych frontach. Podstawą w leczeniu depresji jest farmakoterapia oraz psychoterapia. Jednak to nie wszystko: by dziecko wyzdrowiało, potrzebne jest mu również wsparcie najbliższego otoczenia, zwłaszcza rodziców bądź opiekunów prawnych. Niniejszy artykuł odpowie na pytanie: jak wspierać dziecko z depresją?

Zrozumienie choroby

Po pierwsze, nie wolno obciążać winą dziecka za stan, w jakim się znalazło. Wywoływania poczucia winy to najgorsze, co możemy zrobić. Trzeba zrozumieć, że depresja to choroba. Drugim zachowaniem, które może jedynie zaszkodzić, to bagatelizowanie problemu dziecka. Mówienie: "weź się w garść", "otrząśnij się", "przecież nic złego się nie dzieje, czemu się tak zachowujesz?" może zdecydowanie negatywnie wpłynąć na stan dziecka. Czuje się ono wtedy zupełnie niezrozumiane przez bliskich, którzy przecież powinni go otoczyć szczególną opieką w trudnych chwilach. Wypowiadanie tego typu rzeczy przez rodziców, dziadków czy rodzeństwo dowodzi tylko temu, że nie pojmują oni wagi problemu i nie znają się na depresji i na mechanizmach radzenia sobie z nią.

Ważne jest, by w przypadku depresji dziecka jak najwięcej dowiedzieć się o tej chorobie. Wszelkie broszury informacyjne, książki czy artykuły będą z pewnością bardzo pomocne. Wiedza jest naszym sprzymierzeńcem - im więcej wiemy o chorobie, tym łatwiej jest nam sprostać sytuacji. Dziecko będzie widzieć ponadto, że mocno przejmujemy się jego stanem. Warto także edukować dziecko na temat depresji - młody człowiek ma prawo i potrzebę zdobywać wiedzę o swojej chorobie, oczywiście musi być to wiedza dostosowana do jego wieku.

Rozmowa

Ważne, by w przypadku wystąpienia depresji u dziecka, unikać kazań i wykładów - one mogą tylko wprowadzić dystans między rodzicem czy innym członkiem rodziny a osobą chorą. Trzeba jak najbardziej wczuć się w sytuacje dziecka, zrozumieć to, co mogło doprowadzić do wystąpienia depresji. Warto wsłuchać się w to, co dziecko najbardziej boli - może zdarzyć się tak, że będziemy w stanie pomóc dziecku (np. poprzez rozmowę z rodzicami rówieśnika dziecka, z którym ono jest w konflikcie), lecz najczęściej już samo wysłuchanie przez rodzica jest pomocne i daje dziecku jasny sygnał, że zależy im na jego zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Należy powtarzać dziecku, że nie jest jego winą, że znalazło się w takim stanie i że dotyka to naprawdę wielkiej liczby ludzkości. Trzeba też dawać dziecku nadzieję na wyzdrowienie - w końcu istnieją współcześnie bardzo skuteczne metody leczenia depresji. Przy tym wszystkim, powtórzmy to raz jeszcze, nie bagatelizujmy problemów dziecka: mówienie "to ci przejdzie" czy "to normalne w twoim wieku" może być kontrskuteczne.

Podsumowanie

Depresja to niezwykle poważny problem. Dotyka on nie tylko osoby dorosłe, ale także nastolatków, a nawet młodsze dzieci. Przyczyny mogą być najróżniejsze: w grę wchodzić mogą uwarunkowania genetyczne, przemoc w klasie, odrzucenie ze strony miłośników czy ze strony sympatii.

Jak wspierać dziecko z depresją? Ważne, by nie negować, uczuć dziecka. Istotne jest zdobywanie rzetelnej wiedzy na temat depresji. Równie ważne jest prowadzenie z dzieckiem rozmów. Nie mogą to być jednak kazania - zdecydowanie musi być to dialog. Trzeba dać się dziecku wypowiedzieć i skupić się na tym, co ono chce nam przekazać.

Jednak oprócz tego wszystkiego ważne jest zapisanie dziecka do specjalistów - pomoc psychiatry i psychoterapeuty będzie tutaj niezbędna.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://naturalnieozdrowiu.pl/jak-wspierac-dziecko-z-depresja/