Rozwój dziecka od najmłodszych lat a czytanie – dlaczego jest tak ważne?

2024-07-28 10:44:00
Rozwój dziecka od najmłodszych lat a czytanie – dlaczego jest tak ważne?

Książki powinny towarzyszyć dzieciom od najmłodszych lat. To właśnie one dają najmłodszym szansę poznawania świata bez wychodzenia z domu. Dzięki książkom dzieci mogą dowiedzieć się więcej o otaczającej je przyrodzie, różnych zawodach, a także o innych ważnych sprawach. Ponadto pierwsze opowiadania pomagają kilkulatkom lepiej radzić sobie z codziennością, wspierając ich ogólny rozwój. Dlaczego jeszcze tak ważne jest czytanie dzieciom?
Książki otwierają umysł

Czytanie to najprostszy sposób, by zachęcić dzieci do poznawania świata. Książki otwierają małe umysły na wszystko, co nowe, pokazując, że warto dowiadywać się więcej o przyrodzie, historii, kosmosie, czy też życiu na wsi. Książeczki dla 2 latka pomagają maluchom zapamiętać nazwy roślin, zwierząt, zawodów, czy też czynności związanych z codziennym życiem. Dzięki prostym opowiadaniom najmłodsi czytelnicy chłoną wiedzę niczym gąbka, a w przyszłości chętnie ją poszerzają. Czytanie dzieciom w wieku żłobkowym pomaga ponadto kształtować zainteresowania i zachęcać przedszkolaki oraz starszaki do wyszukiwania kolejnych książeczek do wspólnego czytania.

Ciekawa forma przekazywania wiedzy

Najmłodsze dzieci mogą sięgać wraz z rodzicami po książki dla 2 latka, dzięki którym lepiej przygotowują się do dalszej nauki. W książeczkach dostępnych na https://www.gwfoksal.pl/ksiazki/dla-dzieci/dla-dzieci-0-2-lata.html na maluchy czeka przystępnie przekazana wiedza na temat kolorów, kształtów, pór roku, nazw odzieży lub części ciała. Dzięki temu rodzic może wielokrotnie powtarzać z maluszkiem podstawowe słowa, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy i pomaga zapamiętywać najważniejsze zwroty. Dodatkowo znajomość kolorów, kształtów lub liczb sprawia, że dziecko jest dobrze przygotowane do poszerzania wiedzy w przedszkolu i udziału w zajęciach z nauczycielem. Maluch zyskuje więcej pewności siebie, gdyż zna odpowiedzi na podstawowe pytania i szybciej zapamiętuje kolejne zagadnienia.

Czytanie wraz z rodzicem buduje silne więzi

Sięgając wspólnie z maluchem po książeczki dla dzieci 0-2 lata, można zbudować silną więź rodzinną. Małe dzieci chętnie słuchają głosu rodziców, gdyż działa na nie kojąco i wyciszająco. Siedzenie u rodzica na kolanach lub obok niego, wspólne oglądanie ilustracji i omawianie krótkiej, prostej treści sprawia, że maluchy są skupione i z radością sięgają z mamą lub tatą po kolejną książeczkę. Czytanie z rodzicami to również doskonały pomysł, by spędzić z dzieckiem czas przed snem. Wspólna lektura pomaga dziecku wyciszyć się i odzyskać spokój, co zapobiega nadmiernemu pobudzeniu przed zaśnięciem. Dodatkowo czytanie może stać się jednym z elementów rytuału zasypiania.

Czytanie wspiera rozwój emocjonalny

Współczesne książeczki dla małych dzieci często poruszają temat uczuć i emocji, które towarzyszą różnym sytuacjom. Dotyczy to zarówno przyjemnych emocji jak radość i miłość, jak i trudnych: strachu, smutku lub tęsknoty. Dzięki prostym opowiadaniom uzupełnionym o kolorowe ilustracje dzieci mogą dowiedzieć się, że to, co czują w danym momencie, jest zupełnie naturalne. Uczą się nazywać swoje emocje i lepiej je rozumieć, co pozwala im być w przyszłości szczęśliwymi, świadomymi siebie dorosłymi. Rozwój emocjonalny dzięki książkom przebiega prawidłowo, gdyż w przeciwieństwie do bajek animowanych czytanie nie powoduje u dzieci przebodźcowania.

Na czytanie nigdy nie jest za wcześnie

Czytanie książek z dziećmi to doskonały sposób na wspieranie ich rozwoju w każdym wieku. Po książeczki można sięgać, nawet gdy dziecko jest wieku niemowlęcym. Książeczki kontrastowe dla maluszków zawierają obrazki, które wspierają rozwój wzroku i uczą skupiania się na oglądanym przedmiocie. Nieco starsze niemowlęta mogą z kolei wraz z rodzicami uczyć się podstawowych słów, kształtów i kolorów z książek z twardymi stronami. Dzieci w wieku około 2 lat z krótkich wierszowanych historyjek wyniosą natomiast wiedzę na temat zwierząt, roślin, różnych zawodów lub pór roku.

Autor:Autor: www.gwfoksal.pl; Zdjęcie dostarcza: www.gwfoksal.pl;