Zimą poziom pyłów smogowych w powietrzu jest najwyższy i niestety co roku zwiększa się narażając zdrowie nasze i naszych dzieci. Oddychanie smogiem może prowadzić do nowotworu, dlatego chroń swoje dziecko i zadbaj o dobrą jakość powietrza w jego pokoju. Sprawdź jak wybrać najlepszy oczyszczacz i nawilżacz powietrza.

Zanieczyszczone powietrze szkodzi dzieciom!

Dzieci mają zwiększoną podatność na szkodliwe działanie smogu ze względu na nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy, wdychaniu powietrza przez nos oraz częstszym pobieraniu tlenu niż osoba dorosła sprawia, że dzieci mogą odczuwać negatywne skutki zanieczyszczonego powietrza.

Skutki wdychania zanieczyszczonego powietrza przez dzieci:

 • opóźnienie rozwoju intelektualnego
 • ryzyko nowotworu
 • choroby układu oddechowego
 • zaostrzenie alergii i astmy

Przy wyborze oczyszczacza powietrza do pokoju dziecka zwróć uwagę na:

 1. Przepływ powietrza - to ilość powietrza przetłoczona przez oczyszczacz bez włożonych filtrów. Wartość podawana jest w m3/h.
 1. Najważniejszy parametr CADR - czym jest CADR? Określa ilość czystego powietrza dostarczanego przez oczyszczacz w ciągu godziny, zatem CADR to wydajność oczyszczacza powietrza.

CADR będzie zawsze mniejszy niż przepływ powietrza, ponieważ oblicza się go z założonymi filtrami, które częściową blokują przepływ powietrza. Na wyliczenie potrzebnego do pokoju dziecięcego CADR’u przyjmuje się 10 m3/h. Większa wydajność oczyszczacza pozwala zwiększyć efektywność oczyszczania.

 1. Maksymalny metraż pokoju dziecięcego - przy wyborze urządzenia należy znać metraż pokoju dziecięcego. Oczyszczacze powietrza mają jasno określoną maksymalną powierzchnię, w której będą efektywnie usuwać zanieczyszczenia powietrza. Oczyszczacz z małą wydajnością w dużym pomieszczeniu nie zapewni maksymalnej skuteczności filtracji powietrza!
 2. Skuteczne filtry - oczyszczacz powietrza, aby był skutecznie usuwał zanieczyszczenia musi posiadać komplet filtrów:
 • Filtr Hepa - usuwający pyły smogowe PM2, PM2,5 PM10, pleśń, alergeny, bakterie, wirusy i grzyby.
 • Filtr węglowy - posiada węgiel aktywowanego, oczyści pokój dziecięcy przed trującymi gazami i zapachami.

Połączenie tych filtrów zapewni czyste powietrze w pokoju dziecięcym. Należy je wymieniać regularnie zgodnie z zaleceniami producenta.

 1. Optymalna głośność oczyszczania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecięcego nie może być głośny, aby nie zakłócać snu, dlatego najlepiej wybrać oczyszczacz powietrza z trybem nocnym, w którym będzie pracował wyjątkowo cicho i nie będzie uciążliwy w nocy. Optymalnym poziomem głośności jest do 25 db, porównywalnego do szeptu.

 1. Dodatkowe funkcje oczyszczacza

Równie przydatną funkcją w oczyszczaczu powietrza jest nawilżacz powietrza oraz jonizacja, która może zwiększyć skuteczność oczyszczania poprzez obciążanie i zneutralizowanie cząsteczek bakterii, wirusów i grzybów.

Jeśli oprócz zanieczyszczenia powietrza w pokoju dziecięcym jest również bardzo sucho to warto zastanowić się nad dwoma oddzielnymi urządzeniami - oczyszczaczem i nawilżaczem.

Odpowiednim poziomem nawilżenia powietrza jest 40 -60 %, Dziecko w niskiej wilgotności powietrza dziecko może odczuwać objawy podobne do przeziębienia: może mieć zaczerwienione oczy, kaszel, katar i przesuszoną skórę i ból gardła.

Nawilżacz powietrza - jaki wybrać?

Do pokoju dziecięcego najbezpieczniejszym nawilżaczem powietrza jest nawilżacz oparty na działaniu ewaporacji, czyli naturalnym odparowywaniu wody z filtra. Dobrym wyborem jest również nawilżacz xiaomi evaporative humidifier 2, który zamiast wymiennego filtra posiada obrotowe, plastikowe dyski.

Zarówno nawilżacze parowe czy ultradźwiękowe nie są najlepszym wyborem.

Nawilżacz parowy emituje gorącą parę wodną i może być zagrożeniem dla dziecka, które zbliżając się do nawilżacza może się poparzyć.

Nawilżacz ultradźwiękowy rozbija cząsteczki wody oraz wszelkie chemikalia, które trafiają do powietrza, a następnie do płuc dziecka.

Powyższe wskazówki, na pewno ułatwią Ci wybór odpowiedniego oczyszczacza i nawilżacza dla Twojej pociechy.