Organizowanie i prowadzenie zajęć dla dzieci. Tym w skrócie zajmuje się przedszkolanka. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, od czego zacząć pracę w przedszkolu i jakie czekają Cię wyzwania i możliwości zawodowe.

Praca w przedszkolu – gdzie znaleźć?

Ukończyłeś studia z przygotowaniem pedagogicznym, i nie wiesz, jak znaleźć pracę w przedszkolu? Poszukaj ogłoszeń w internecie. Możesz skorzystać m.in. z serwisu Gowork.pl. Jest to jeden z największych portal z ofertami pracy w Polsce. Codziennie pojawiają się tam nowe ogłoszenia z całego kraju, również z Twojego regionu. Dodatkowo możesz tam znaleźć informację o pracodawcach zamieszczane przez pracowników. Wystarczy, że poświęcisz kilka chwil na przejrzenie ogłoszeń i wyślesz swoje CV, a kariera w edukacji stoi przed Tobą otworem.

Ofert pracy w przedszkolu możesz poszukać także na stronie internetowej Kuratorium Oświaty oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. W znalezieniu pracy pomocne są również grupy zrzeszające nauczycieli znajdujące się na forach oraz serwisach społecznościowych. Możesz osobiście udać się do przedszkoli w Twoim mieście z zapytaniem, czy przypadkiem nie ma otwartej rekrutacji na stanowisko przedszkolanki.

Przedszkolanka – jakie wyzwania czekają w tym zawodzie?

Praca w przedszkolu to niezwykle wymagająca i odpowiedzialna profesja. Do obowiązków nauczyciela wychowania przedszkolnego należy między innymi organizowanie różnego rodzaju form aktywności dla maluchów. Przedszkolanka zobowiązana jest również do systematycznego informowania rodziców o postępach w rozwoju ich dzieci.

Dobry nauczyciel przedszkolny powinien cechować się cierpliwością, empatią oraz odpowiedzialnością. Przyda się również pozytywne nastawienie do życia, umiejętność nawiązywania szybkiego kontaktu z maluchami, kreatywność oraz wrażliwość.

W polskich przedszkolach możesz liczyć na zatrudnienie jako nauczyciel przedszkolny lub nauczyciel wspomagający. Chcąc pracować w tych zawodach, powinieneś uzyskać odpowiednie wykształcenie pedagogiczne. Mowa tutaj o studiach I lub II stopnia, bądź jednolitych studiach magisterskich na takich kierunkach jak wychowanie przedszkolne czy edukacja przedszkolna.

Możliwości zawodowe przedszkolanki

Rozpoczynając pracę w przedszkolu, możesz liczyć na rozwój zawodowy. Każdy dyrektor, niezależnie czy prowadzi placówkę publiczną, czy prywatną zobowiązany jest do tego, aby umożliwić awans zawodowy zatrudnionemu nauczycielowi. Podnoszenie kwalifikacji nauczycieli przedszkolnych odbywa się na tak samo jak w przypadku nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Na początku zawodowej kariery zaczynasz pracę na stanowisku stażysty. Staż trwa dziewięć miesięcy. W tym czasie z pomocą swojego opiekuna przygotowujesz i realizujesz swój plan rozwoju, stawiając pierwsze kroki w zawodzie nauczyciela. Następnie możesz zacząć ubiegać się o awans na stanowisko nauczyciela kontraktowego. Trzeci stopień awansu to nauczyciel mianowany, a czwarty – ostatni, to nauczyciel dyplomowany.

Awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego jest możliwy, gdy nauczyciel przepracował w placówce szkolnej co najmniej 5 lat i 9 miesięcy od dnia uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego.